Premier i John Kerry rozmawiali o energetyce, odnawialnych źródeł energii i sytuacji geopolitycznej

Karol Kwiatkowski13 lipca, 20224 min

Kwestie związane z energetyką, odnawialnymi źródłami energii, a także obecną sytuacją geopolityczną – były, jak podaje kancelaria premiera, głównymi tematami wtorkowego spotkania premiera Mateusza Morawieckiego ze specjalnym wysłannikiem prezydenta USA ds. klimatu Johnem Kerrym.

Kerry i Morawiecki spotkali się we wtorek po południu w Warszawie; wcześniej specjalny wysłannik prezydenta USA ds. klimatu rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą.

„Obecnie jednym z największych zagrożeń w Europe jest rosyjska agresja na niepodległą Ukrainę. Wojna spowodowała wiele zmian na rynku energetycznym. Nałożone na Federację Rosyjską unijne sankcje spowodowały znaczący wzrost cen. Tylko poprzez wstrzymania finansowania jesteśmy wstanie zatrzymać wojenną machinę Putina” – czytamy w komunikacie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Wskazano w nim, że pod koniec kwietnia premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że jesteśmy niezależni od rosyjskich surowców energetycznych, a Polska nie sprowadza już węgla, czy gazu z terytorium Federacji Rosyjskiej. „W czwartym kwartale tego roku zostanie otwarty norweski rurociąg gazowy, który zasili nasze rezerwy błękitnego paliwa” – zaznacza CIR.

Przypomina, że gazoport w Świnoujściu przyjął już w tym roku kilkadziesiąt transportów gazu. Wskazało, że surowiec ten pochodzi również ze Stanów Zjednoczonych, które biorą czynny udział w uniezależnieniu się Polski od Rosji.

W komunikacie zamieszczono cytat z wypowiedzi premiera ze spotkania. „Energia jest dla nas teraz tematem numer jeden, nie tylko dla nas – dla wszystkich, również na szczeblu Unii Europejskiej” – powiedział szef rządu. Dodał, że jest pewien, iż USA i Polska mają wiele wspólnych interesów.

CIR zaznaczył, że Polska podejmujemy realne kroki, by przyczynić się do transformacji energetycznej. „Wprowadzając program Czyste Powietrze Plus dajemy dotacje na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację domu nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wiele polskich gospodarstw domowych decyduje się na instalację fotowoltaiki. Planowana jest również promocja pomp ciepła, które zwiększą oszczędności Polaków. Cały czas modernizujemy sieć energetyczną w Polsce. Umożliwi ona uniknięcie przerw w dostawach prądu w najdalszych zakątkach naszego kraju” – wskazano w komunikacie. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk