Kalifornia/ Gubernator podpisał ustawę umożliwiającą pozywanie producentów broni palnej

Karol Kwiatkowski13 lipca, 20223 min

Gubernator Kalifornii (USA), Gavin Newsom, podpisał we wtorek ustawę umożliwiającą pozywanie producentów broni „za zaniedbania”, potencjalnie torując tym drogę do fali procesów sądowych, jeśli przepisy przetrwają nieuniknione wyzwania prawne.

Ustawa ta odzwierciedla wysiłki Kalifornii i innych stanów kierowanych przez Demokratów, aby wzmocnić ograniczenia dotyczące broni po masowych strzelaninach w całym kraju w obliczu sprzeciwu ze strony przemysłu, jego republikańskich sojuszników i konserwatywnego Sądu Najwyższego.

„Producenci i dystrybutorzy broni byli zbyt długo chronieni przed masowym zniszczeniem, jakie powodują. Dziś CA to zmienia. Właśnie podpisałem ustawę, która pozwoli ofiarom przemocy z użyciem broni pozwać producentów tej śmiercionośnej broni i pociągnąć ich do odpowiedzialności” – napisał gubernator na Twitterze.

Ustawa tworzy ścieżkę postępowania, która zawiera różne zabezpieczenia mające na celu, według autorów ustawy, zmniejszenie przemocy z użyciem broni. Ustawa wchodzi w życie latem przyszłego roku.

„Jeśli zostałeś ranny lub członek rodziny padł ofiarą przemocy z użyciem broni, możesz teraz udać się do sądu i pociągnąć do odpowiedzialności tych producentów śmiercionośnej broni”, powiedział Newsom, podpisując ustawę w wiadomości wideo na Twitterze.

Producenci broni mogą stanąć w obliczu procesów sądowych, jeśli ich produkty są „nadzwyczajnie niebezpieczne”, są sprzedawane w sposób, który pozwala na ich nielegalną przeróbkę lub trafiają w ręce osób, którym zabrania się posiadania broni palnej.

Prawdopodobnie Newsom wkrótce podpisze podobną ustawę pozwalającą Kalifornijczykom pozwać ludzi lub firmy, które dystrybuują zakazaną broń palną, taką jak broń szturmowa. Środek ten, wzorowany konkretnie na prawie teksańskim pozwalającym jednostkom na pozywanie dostawców aborcji, już oczyścił legislaturę i trafił do Newsom.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk