Kraska: nie ma planów przywrócenia stanu epidemii

Karol Kwiatkowski11 lipca, 20224 min

Nie ma planów przywrócenia stanu epidemii. Aczkolwiek zawsze na sztabach kryzysowych, które mamy kilkanaście razy w tygodniu, także o tym rozmawiamy. Jednak na tę chwilę o czymś takim nie myślimy – powiedział w Studiu PAP wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Gościem poniedziałkowego Studia PAP był wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Pytany o aktualną sytuację pandemiczną podkreślił, że „w tej chwili nie ma planów przywrócenia stanu epidemii”.

Wiceszef resortu zdrowia przekazał, że obserwujemy wzrost dziennych zakażeń. „Nie są to może duże liczby, ale procentowo widzimy, że to jest spory wzrost” – powiedział, dodając, że jest to nawet wzrost o 90 proc., porównując dane tydzień do tygodnia.

Kraska wyjaśnił, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi, dlaczego teraz – w okresie letnim – następuje wzrost zakażeń. Choć według niego jedną z głównych przyczyn mogą być nowe podwarianty SARS-CoV-2.

„Wszystkie warianty, które mutują, starają się być bardziej zakaźne. To jest ich naturalna obrona, żeby przetrwać w danym środowisku. Tak samo ten wariant BA.4 i BA.5 charakteryzuje się tym, że dość szybko w bliskim kontakcie możemy się nim zarazić. Dobrą wiadomością jest to, że nie powoduje tak dolegliwych objawów klinicznych jak poprzednie mutacje” – tłumaczył.

Wiceminister, dopytywany w Studiu PAP o środki ostrożności, ocenił, że choć w ostatnich tygodniach czy miesiącach COVID-19 zniknął z naszego myślenia, to powinniśmy być ostrożni.

Podkreślił, że metody, które były stosowane na początku pandemii – noszenie maseczek, dezynfekcja, utrzymywanie dystansu – powinny być cały czas stosowane, szczególnie przez osoby z grup ryzyka.

„Będziemy starali się nie narzucać ostrych restrykcji, tylko właśnie zalecać pewnym grupom społecznym, aby stosować się do naszych zaleceń. (…) Powinniśmy w sposób czysto naukowy i profesjonalny przekonywać i tłumaczyć, jakie są z tego korzyści. Nie nakazywać, ale przekonywać” – wyjaśnił.

Dodał, że na pewno szczepienia powinny być kontynuowane, ponieważ „jest to jedyna, bardzo skuteczna broń w walce z koronawirusem”, co pokazała poprzednia fala pandemii.

Przypomniał, że we wrześniu mają być dostępne szczepionki działająca na nowe subwarianty. Nad ich produkcją pracują dwie firmy – Moderna i Pfizer.

„Z takich nieoficjalnych informacji, które mamy z Europejskiej Agencji Leków, ta dawka przypominająca będzie dedykowana dla osób powyżej 18. roku życia” – powiedział Kraska.

Cały wywiad z wiceministrem zdrowia i senatorem PiS Waldemarem Kraską jest pod adresem https://www.pap.pl/aktualnosci/news,1342412,gosc-studia-pap-waldemar-kraska.html. (PAP)

Rozmawiał Adrian Kowarzyk

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk