MZ dementuje informacje o zakończeniu programu profilaktycznego w schorzeniach onkologicznych piersi

Magdalena Targańska10 lipca, 20223 min

Kategorycznie dementujemy powszechnie rozpowszechniane kłamliwe informacje o zakończeniu programu profilaktycznego w schorzeniach onkologicznych piersi – poinformowało w niedzielę na Twitterze Ministerstwo Zdrowia.

„Fakty” TVN poinformowały w piątek, że MZ wstrzymało program badań profilaktycznych dla kobiet, znajdujących się w grupie ryzyka zachorowania na nowotwory.

„Kategorycznie dementujemy powszechnie rozpowszechniane kłamliwe informacje o zakończeniu programu profilaktycznego w schorzeniach onkologicznych piersi. Program działa i, co więcej, z początkiem września wzrośnie jego finansowanie” – napisano w odpowiedzi na koncie MZ na Twitterze.

Do informacji podanej przez „Fakty” odniósł się też w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski, który zaznaczył, że program został „redefiniowany”. Dodał, że „nie jest to jednak ograniczenie”.

„W ostatnich latach wykonujemy bardzo dużo badań genetycznych, przede wszystkim zwiększyliśmy panel badań genetycznych, który jest weryfikowany przy urodzeniu dziecka, m.in pod kątem wykrywania SMA” – powiedział w piątek szef MZ.

W ramach programu wieloletniego Narodowa Strategia Onkologiczna (NSO) od kilkunastu lat realizowany jest w Polsce „Program opieki nad rodzinami wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe”. Miał on obowiązywać do końca 2021 r. Jego funkcjonowanie przedłużono do sierpnia 2022 r. Jak poinformował prof. Jan Lubiński, Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia aktualizują formułę programu.(PAP)

autor: Iwona Żurek

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk