Tusk o tzw. mailach Dworczyka: wyłania się z nich obraz klasycznego państwa mafijnego

Magdalena Targańska8 lipca, 20226 min

Z tzw. maili Dworczyka wyłania się obraz osób, które w ewidentny sposób łamią dobre obyczaje, prawo i przepisy konstytucji; to obraz klasycznego państwa mafijnego – ocenił w piątek szef PO Donald Tusk.

Szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk podczas piątkowej konferencji prasowej w Ostrzycy (woj. zachodniopomorskie) był pytany o publikowane od miesięcy w sieci zrzuty ekranu mające ukazywać korespondencję mailową szefa KPRM Michała Dworczyka. W jednym z maili ze stycznia 2019 r., miał on relacjonować premierowi Mateuszowi Morawieckiemu rozmowę z prezes Trybunału Konstytucyjnego Julią Przyłębską, dotyczącą trzech spraw oczekujących w TK na rozstrzygnięcie.

Zdaniem Tuska, z maili „wyłania się obraz klasycznego państwa mafijnego”. „Polityczna mafia postanowiła swoje macki rozpostrzeć nad całą przestrzenią życia publicznego i wziąć w ręce wymiar sprawiedliwości, głównie po to, żeby bezkarnie kraść” – dodał.

Szef PO obawia się, że Polska prokuratura nie zajmie się „tymi, których obraz wyłania się z tych maili i tymi, którzy w ewidentny sposób łamią dobre obyczaje, prawo i przepisy konstytucji”. „Ta władza uznaje wymiar sprawiedliwości za narzędzie w swoim ręku” – powiedział polityk.

Jak ocenił, zarówno Trybunał Konstytucyjny, prokuratura jak i służby specjalne „stały się, stają albo mają się stać w przyszłości narzędziem w ręku partii politycznej”. „To jest wzorzec jeden do jednego z Putinowskiej Rosji, albo z czasów kiedy PZPR decydował w Polsce o wszystkim” – ocenił Tusk.

Przypomniał tzw. aferę podsłuchową, gdy w 2014 roku tygodnik „Wprost” opublikowało nagrania rozmów członków jego ówczesnego gabinetu. Tusk zaznaczył, że wtedy zależało mu na wyjaśnieniu tej afery. „Dotyczyło to również ministrów, mogło dotyczyć mnie osobiście i natychmiast wszczęliśmy postępowanie” – powiedział b. premier. Dodał, że od badania takich spraw „do spodu”, zależy bezpieczeństwo państwa.

Według szefa PO w sprawie domniemanej korespondencji mailowej Dworczyka „rząd PiS jest dzisiaj kompletnie bezradny”. „Z tych maili wyłania się upiorny obraz państwa w rozkładzie, państwa zdemoralizowanego” – powiedział. „Równocześnie widać, jak kompletnie bezradni są rządzący Polską, bo w ogólnie nie są zainteresowani wyjaśnieniem tej kwestii” – ocenił Tusk.

Jak dodał, wyjaśnienie tej kwestii „potwierdziłoby przede wszystkim prawdziwość tego, co jest w tych mailach”. „Tego chyba boją się najbardziej, w tych mailach jest gotowy akt oskarżenia” – powiedział szef Platformy.

W środę premier Mateusz Morawiecki powiedział, że za prowokacjami i włamaniami na skrzynki polityków stoją rosyjskie i białoruskie służby, których celem jest skłócenie Polaków i klasy politycznej. Premier podkreślił, że potwierdzają to ekspertyzy amerykańskich firm „wyspecjalizowanych w zakresie cyberbezpieczeństwa”.

Zaznaczył, że w kontekście „bardzo napiętej sytuacji” związanej z wojną na Ukrainie, możemy spodziewać się kolejnych prowokacji. „Jestem przekonany, że tego typu wrzutek będzie jeszcze bardzo dużo” – dodał szef rządu.

W czwartek prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska odnosząc się do zarzutów, że TK wydaje wyroki na zamówienie, powiedziała, że „to są totalne bzdury”. Przyłębska podkreśliła, że nigdy nie omawiała i nie omawia spraw z politykami. „Natomiast patrząc na tego maila, nawet gdyby takie informacje były, to są to informacje jakby powszechnie znane” – mówiła. Zaznaczyła, że w żadnej ze spraw, które pojawiają się w rzekomych mailach nie przewodniczyła składom orzekającym, ani nawet w nich nie była. (PAP)

autor: Adrian Kowarzyk

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Koszyk