Chiny/ Obowiązkowe szczepienia przeciwko COVID-19

Władze Pekinu ogłosiły pierwszy powszechny wymóg szczepień na Covid-19 w Chinach. Od 11 lipca świadectwo szczepienia będzie konieczne przy wejściu do niektórych miejsc publicznych, w tym siłowni, muzeów i bibliotek – wynika z doniesień PAP.

Z obowiązku okazywania zaświadczeń wyłączone będą tylko osoby, które nie mogą się zaszczepić ze względów zdrowotnych. Na liście objętych wymogiem okazywania świadectwa szczepień, aby wejść do miejsc publicznych nie ma restauracji, biur i środków transportu publicznego.

– Aplikacja na telefony komórkowe, która dotąd pokazywała wyniki testów PCR, została zaktualizowana i będzie wyświetlała również informację o szczepieniach – oświadczył rzecznik pekińskiej komisji zdrowia Li Ang.

– W ramach normalizacji kontroli pandemii Covid-19 przyjęcie szczepionki wciąż jest najskuteczniejszą metodą kontroli szerzenia się Covid-19 – dodał Li w wydanym w środę komunikacie.

W Chinach obowiązywał już wcześniej wymóg szczepień wobec osób pracujących w służbie zdrowia, transporcie publicznym i zajmujących się mrożoną żywnością. Władze powstrzymywały się jednak jak dotąd od wprowadzania powszechnego obowiązku szczepień.

Według danych przytaczanych przez agencję Reutera w Pekinie do września 2021 roku w pełni zaszczepiono już 97,7 proc. mieszkańców, a obecnie władze starają się zachęcić ludzi do przyjmowania dawek przypominających. Próbują również skłonić do szczepień osoby po 60. roku życia, wśród których do kwietnia co najmniej jedną dawkę przyjęło tylko 80,6 proc. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk