Kaczyński: chcemy mieć 500 wyrzutni rakietowych HIMARS

Magdalena Targańska3 lipca, 20225 min
Chcemy mieć 500 wyrzutni rakietowych HIMARS; 6-7 pełnych dywizji czterobrygadowych, wielką liczbę Krabów, czołgów, samolotów, dronów rozpoznawczych i bojowych oraz amunicji krążącej – zapowiedział w niedzielę w Kielcach prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

W niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas spotkania z mieszkańcami Kielc zapowiedział rozbudowę armii i zwiększenie polskiego uzbrojenia.

Jak podkreślił, „chcemy mieć 500 HIMARSÓW, czyli więcej niż dotychczas wyprodukowano w Stanach Zjednoczonych”. „Tam dotychczas wyprodukowano ponad czterysta. Chcemy mieć 6-7 brygad HIMARSÓW, co najmniej 6, a może i 7 pełnych dywizji a wiec czterobrygadowych, w których każda brygada będzie liczyła po 4 bataliony” – wyjaśnił Kaczyński.

Zaznaczył, że chce, aby Polska miała „wielką liczbę Krabów – tych polskich i tych, które trzeba będzie kupić w Korei, bo polski przemysł nie będzie w wstanie takiej liczby wyprodukować”.

Zapowiedział, że Polska „będzie chciała mieć także dużo czołgów, sprzętu rozpoznawczego – samolotów, oczywiście dronów rozpoznawczych i bojowych oraz amunicji krążącej”. To jak ocenił, „doprowadzi naszych potencjalnych przeciwników do przeświadczenia, że nie warto nas atakować”.

Prezes PiS podkreślił, że „bronić się trzeba na granicy, a nie na Wiśle”. „Gdybyśmy chcieli – jak nasi poprzednicy – bronić się na Wiśle, to byśmy miliony Polaków wydali na taki los, jaki spotkał mieszkańców Buczy” – ocenił Kaczyński.

Wyjaśnił, że rząd PiS odrzucił ideologie liberalne, zamknięte formuły ideologiczne. „Kierujemy się doświadczeniem i zdrowym rozsądkiem. Nie byliśmy i nie jesteśmy przeciwko prywatyzacji, ale jak zobaczyliśmy, jak ona wyglądała za czasów liberałów, to tego nie chcemy” – oświadczył szef PiS. Zwrócił uwagę, w momencie kryzysu okazuje się, że kapitał ma narodowość.

Stwierdził, że „nigdy w historii ten, kto został zdominowany, na tym skorzystał”. „My nie możemy dać się zdominować, a partie, z którymi walczymy, są gotowe doprowadzić do tego, żeby Polska była krajem zdominowanym” – ostrzegł prezes PiS.

Ocenił, że w Unii Europejskiej dominującą rolę odgrywają obecnie Niemcy. „Niemcy i Francja używają UE, jako szczudeł, żeby być więksi, niż są faktycznie” – powiedział prezes PiS.

Przyznał, że choć Niemcy w Europie są gospodarczo najsilniejsze, to w porównaniu z potęgami światowymi są słabe. „W porównaniu ze Stanami Zjednoczonymi to zaledwie 1/5 tego kraju; jeśli chodzi o siłę nabywczą to Niemcy stanowią może 1/6 Chin czy połowę Indii. I mniej niż Japonia” – ocenił. „Mówienie o Niemcach, jako o światowym mocarstwie to żart” – dodał.

Jak podkreślił, „chciałbym, żeby Unia Europejska była wielkim mocarstwem opartym o suwerenne państwa”.(PAP)

Autor: Magdalena Gronek, Wiktor Dziarmaga

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *