Około 8 tys. osób na marszu równości w Poznaniu

Około 8 tys. osób uczestniczyło, według policji, w marszu równości, który w sobotę przeszedł ulicami Poznania. Poważniejszych incydentów nie było, policjanci wylegitymowali jednak grupę osób, które kierowały wulgaryzmy w stronę maszerujących.

W tym roku m.in. ze względu na liczne remonty w centrum miasta marsz równości przeszedł inną trasą niż zazwyczaj; wyszedł z plaży Wilda, i wrócił po trzech godzinach w to samo miejsce. Wielu uczestników miało ze sobą tęczowe flagi, tęczowe parasolki, balony oraz transparenty z hasłami równościowymi. Marsz był zabezpieczany przez policję.

W kilku punktach miasta na maszerujących czekały osoby niezadowolone z organizacji marszu równości. Przy pomniku Powstańców Wielkopolskich modliła się grupa osób, stała tam furgonetka „Stop pedofilii”, uczestnicy zgromadzenia trzymali też transparent „Różaniec wynagradzający za grzech sodomii”.

Niewielka liczebnie kontrmanifestacja czekała na marsz równości w okolicy rynku Wildeckiego. Grupa osób skandowała: „zakaz pedałowania!” Rozwinięty został transparent: „Wilda biało-czerwona pedalstwem nieskażona”.

Rzecznik wielkopolskiej policji Andrzej Borowiak powiedział, że wylegitymowane zostały osoby wykrzykujące wulgaryzmy w stronę uczestników marszu.

Marsz równości był elementem trwającego od 25 czerwca w stolicy Wielkopolskie Poznań Pride Week 2022. Cykl wydarzeń potrwa do niedzieli. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk