Twórca serialu „Przyjaciele” przeprasza, że głowni bohaterowie są biali

Marta Kauffman, twórca serialu „Przyjaciele”, przeprasza, że bohaterowie są biali. – Przyznanie się i zaakceptowanie winy nie jest łatwe – stwierdziła i aby naprawić swoją winę za „współudział w systemowym rasizmie” przekaże 4 mln dolarów na studia afroamerykańskie.

Przyjaciele to amerykański serial komediowy o grupie przyjaciół mieszkających na Manhattanie, w Nowym Jorku, emitowany przez amerykańską stację telewizyjną NBC w latach 1994–2004. Serial wyświetlano w ponad 100 krajach. Ostatni odcinek w Stanach Zjednoczonych obejrzało 51,1 mln widzów.

Serial stworzony przez Kauffmana i Davida Crane’a pomimo sukcesu, był wielokrotnie krytykowany za brak różnorodności, a wielu obserwatorów zastanawiało się, jak postacie egzystują w głównie białym środowisku, mimo że serial rozgrywa się w Nowym Jorku.
Kauffman uważała, że „Przyjaciele” są niesprawiedliwie wyróżniani, twierdząc, że zbyt wiele uwagi poświęca się prawie nieobecności Czarnych i innych osób kolorowych: „To było trudne i frustrujące”.

Ale teraz, mówi Kauffman, ona to rozumie. W ciągu ostatnich kilku lat Kauffman doznała dramatycznej zmiany nastawienia i teraz czuje, że krytyka dotycząca „Przyjaciół” ” były uczciwe.

Śmierć George’a Floyda i ruch BLM był katalizatorem dla jej decyzji o przekazaniu 4 milionów dolarów swojej macierzystej uczelni, Brandeis University w rejonie Bostonu, dla studentów afroamerykańskich.

Źródło: Los Angeles Times

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

2 comments

Leave a Reply

Koszyk