Ścigaj ws. działań na rzecz uchodźców z Ukrainy: przygotowujemy projekt strategii międzyresortowej

Karol Kwiatkowski23 czerwca, 202210 min

Przygotowujemy projekt strategii międzyresortowej, która będzie obejmować wiele sfer życia. Tak, aby nasi goście z Ukrainy razem z nami tworzyli społeczności lokalne, wpasowali się w naszą gospodarkę. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie przedstawimy konkretną strategię – powiedziała minister w KPRM Agnieszka Ścigaj.

W czwartek w siedzibie Komendy Głównej Straży Granicznej odbyła się konferencja wiceministra, pełnomocnika rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy Pawła Szefernakera oraz ministra-członka Rady Ministrów Agnieszki Ścigaj. Dotyczyła działania na rzecz uchodźców z Ukrainy.

„Wojna się niestety nie kończy. Wojna może trwać jeszcze długo, nikt tego nie wie jak długo. Część obywateli, która do nas przyjechała zostanie z nami być może dłużej. Stąd też jest moja obecność i rozmowa z polskim rządem o przygotowaniu określonej strategii” – mówiła Agnieszka Ścigaj.

„Strategii międzyresortowej, która będzie obejmować wiele sfer życia. Tak, aby nasi goście z Ukrainy razem z nami tworzyli społeczności lokalne, wpasowali w naszą gospodarkę, abyśmy próbowali wspólnie jakoś ułożyć to życie. Bo to może być konieczne” – podkreśliła.

Wskazała, że projekt będzie obejmował „miejsca zamieszkania, zagospodarowania samorządów, również przez ochronę zdrowia, edukację, ale przede wszystkim rynek pracy i usługi społeczne”. „To są te obszary, które wymagają współpracy ponad resortowej. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie przedstawimy konkretną strategię” – zapowiedziała.

„Ważne jest, żeby rodziny ukraińskie znalazły miejsce również w mniejszych miejscowościach. Jest w naszych gościach potężny potencjał. Większość z nich nie przyjeżdża tutaj po wsparcie socjalne. Ono na początku było bardzo konieczne, ale oni chcą pracować. Chcą razem z nami budować naszą gospodarkę, ale też i dbać o siebie i o swoje rodziny” – powiedziała.

„Program, o którym mówię będzie kompleksowo zawierał przede wszystkim możliwość zakwaterowania niekoniecznie już pod dachami naszych obywateli, ale w takich miejscach, żeby mogli mieć przynajmniej namiastkę swojej własnej samodzielności. Jednocześnie wykorzystując potencjał pustostanów w małych gminach” – mówiła Ścigaj. „To jest następny etap, absolutnie konieczny” – dodała.

Wiceszef MSWiA, pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy Paweł Szefernaker przypomniał, że w czwartek Sejm odrzucił poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, tym samym nowela trafi do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy. Podkreślił, że ustawa będzie dotyczyła pomocy systemowej dla obywateli Ukrainy, którzy uciekli przed wojną. Jednym z założeń tej ustawy jest właśnie możliwość lepszego zagospodarowania pustostanów w samorządach.

Szefernaker zaznaczył po raz kolejny, że rząd nie przestaje wspierać rodzin, które pomagają uchodźcom z Ukrainy. Wyjaśnił, że świadczenie pieniężne za pomoc przysługuje przez 120 dni, zaś okres ten będzie wydłużany w przypadku pomocy m.in. niepełnosprawnym, seniorom i kobietom w ciąży.

Wiceszef MSWiA zapowiedział, że najpóźniej w poniedziałek wejdzie w życie przygotowane już rozporządzenie Rady Ministrów, które wskaże, że gminy będą mogły wydłużyć okres wypłaty świadczenia w określonych przypadkach.

Jak powiedział Szefernaker, wydłużenie okresu wypłaty świadczeń na dłużej niż 120 dni będzie możliwe w przypadku pomocy osobom, które mają orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, seniorom, kobietom w ciąży, osobom wychowującym dzieci do 12. miesiąca życia oraz tym, którzy samotnie sprawują opiekę nad co najmniej trojgiem dzieci.

Wiceszef MSWiA pytany o to co się stanie, gdy uchodźcy z Ukrainy z jakiegoś powodu nie będą mogli dłużej przebywać w hotelach, pensjonatach i ośrodkach zapewnił, że do każdej sytuacji rząd podchodzi w sposób indywidualny. Podkreślił, że takie obiekty zakwaterowania są miejscami funkcjonującymi w ramach umowy z samorządami i wojewodami na tego typu działalność. „Te sprawy będą rozwiązywane w ramach tej umowy” – zaznaczył.

Jak zaznaczył wiceszef MSWiA są miejsca gdzie przebywają osoby, które z dnia na dzień się nie zaadaptują np. takie które przybyły z wieloma dziećmi. „Jeżeli w ośrodkach przebywają kobiety z dziećmi to takie ośrodki muszą dalej funkcjonować i udzielać pomocy, które tej pomocy potrzebują. Ale mamy tez takie przypadki, gdzie osoby, które są właścicielami takich obiektów wskazują, że nie mogą już dalej udzielać tej pomocy. W każdym takim miejscu pracujemy z uchodźcami i rozmawiamy” – zaznaczył.

Podał też przykład jednego z miejsc, w którym 90 procent uchodźców w ciągu miesiąca uznało, że poradzi sobie w tej chwili w Polsce i prywatnie wynajęło już mieszkania. Szefernaker zapewnił też, że tego typu miejsca nie będą z dnia na dzień likwidowane.

„Planujemy w przeciągu dwóch miesięcy – lipca i sierpnia – przeprowadzić ankiety, wśród osób, które tam przebywają, jakie maja dalsze plany na pobyt w Polsce. Będziemy w każdym przypadku podchodzić elastycznie” – podkreślił.

Wiceszef MSWiA podczas konferencji zwrócił uwagę, że spośród blisko 1,2 mln obywateli Ukrainy, którym nadano PESEL, ponad 500 tys. jest w wieku produkcyjnym. „Przez te pierwsze cztery miesiące legalnie podjęło pracę w Polsce ponad 250 tysięcy osób. Już dziś ponad 50 proc. uchodźców, którzy są w wieku produkcyjnym, podjęło w Polsce pracę” – podkreślił Szefernaker.(PAP)

Autorzy: Marcin Chomiuk, Bartłomiej Figaj, Agnieszka Ziemska, Marta Stańczyk

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk