Premier: pamiętajmy o ofiarach niemieckich obozów zagłady, uczmy się na błędach przodków

Magdalena Targańska17 czerwca, 20225 min

γPamiętajmy o ofiarach niemieckich obozów zagłady, uczmy się na błędach przodków, bo – jak pokazują ostatnie miesiące – okrucieństwo, obozy i wojna to nie pieśń przeszłości, ale aktualne zagrożenie, które niebezpiecznie zbliżyło się do polskich granic – napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

„14 czerwca 1940 roku nazistowscy Niemcy przeprowadzili pierwszy transport polskich więźniów do Auschwitz. Tego dnia co roku obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady” – podkreślił we wtorkowym wpisie premier.

Przytoczył także słowa rotmistrza Witolda Pileckiego, który w swoim raporcie z Oświęcimia pisał: „Obóz był probierzem, gdzie się sprawdzały charaktery. Jedni staczali się w moralne bagno. Inni szlifowali swe charaktery jak kryształ. Rżnięto nas ostrymi narzędziami. Ciosy boleśnie wrzynały się w ciała, lecz w duszy znajdywały pole do przeorania…”.

„Czego nauczył go pobyt w tym piekle na ziemi? Tak mówił swoim dzieciom po ucieczce w 1943 roku: +Kochajcie ojczystą ziemię. Kochajcie swoją świętą wiarę i tradycję własnego Narodu. Wyrośnijcie na ludzi honoru, zawsze wierni uznanym przez siebie najwyższym wartościom, którym trzeba służyć całym swoim życiem+” – cytował Pileckiego Morawiecki.

W jego ocenie, 79 lat później te słowa wciąż są aktualne. „Pamiętajmy o ofiarach niemieckich obozów zagłady, uczmy się na błędach przodków, bo – jak pokazują ostatnie miesiące – okrucieństwo, obozy i wojna to nie pieśń przeszłości, ale aktualne zagrożenie, które niebezpiecznie zbliżyło się do polskich granic. Musimy być na posterunku i stanąć na wysokości zadania – zapewnić bezpieczeństwo Polsce i przyszłość wolną od strachu dla naszych dzieci!” – dodał premier.

14 czerwca 1940 r. do KL Auschwitz z więzienia w Tarnowie dotarł pierwszy transport 728 polskich więźniów politycznych. Wśród deportowanych byli m.in. żołnierze kampanii wrześniowej, którzy usiłowali przedrzeć się na Węgry, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci. Spośród więźniów z pierwszego transportu wojnę przeżyło 239. Jako ostatni zmarł 11 października 2020 r. w Cork w Irlandii Włodzimierz Bujakowski. Pozostali zginęli w obozie lub ich dalszy los nie jest znany.

W Auschwitz Niemcy uwięzili ok. 150 tys. Polaków. Połowa z nich tam zginęła, a wielu kolejnych po przeniesieniu do innych obozów.

W pierwszym okresie istnienia obozu więzieni byli głównie Polacy, dla których Niemcy go założyli. W połowie 1942 r. ich liczba zrównała się z Żydami. Od 1943 r. liczba więźniów żydowskich stanowiła już większość. W KL Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. Obóz Auschwitz został wyzwolony 27 stycznia 1945 r. przez Armię Czerwoną. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Koszyk