Rząd zajmie się projektem o utworzeniu portalu dla uchodźców z Ukrainy szukających pracy

Nasza Polska9 maja, 20225 min

Utworzenie systemu teleinformatycznego służącego do ułatwienia nawiązywania kontaktów między pracodawcami a poszukującymi pracy uchodźcami z Ukrainy – zakłada projekt ustawy, którym we wtorek zajmie się rząd.

Projekt przewiduje zmiany w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz w ustawie o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne. Przedłożył go sekretarz stanu w KPRM ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Założenia projektu opisane są w wykazie prac legislacyjnych rządu. Jak zwrócono uwagę, uchodźcy wojenni z Ukrainy napotykają trudności w znalezieniu pracy odpowiadającej ich kwalifikacjom i niezbędne jest zapewnienie im wsparcia w znalezieniu stosownych ofert w Polsce.

„W tym celu planowane jest utworzenie i zapewnienie funkcjonowania systemu teleinformatycznego, służącego do ułatwienia nawiązywania kontaktów między pracodawcami a poszukującymi pracy” – czytamy w wykazie.

O szczegółach tego rozwiązania Cieszyński mówił w ubiegłym tygodniu w rozmowie z PAP. „Z jednej strony to będzie prosty kwestionariusz dla obywateli Ukrainy potrzebujących pracy, a z drugiej – system obsługujący ogłoszenia, łączący najlepiej dopasowanych kandydatów do danej oferty” – tłumaczył.

Minister wyjaśniał, że do tego portalu będą mogli się zgłaszać zarówno obywatele Ukrainy, jak i przedsiębiorcy. „Wprowadzimy możliwość przeglądania profili pracowników niezawierających danych osobowych. Jeśli kandydat spełni oczekiwania, pracodawca będzie mógł zwrócić się do niego z prośbą o zgodę na kontakt” – mówił.

Projektowana ustawa zakłada, że system stworzony przez ministra ds. informatyzacji pozwoli na wprowadzenie, gromadzenie i usuwanie informacji z ofertami pracy, z których mogą skorzystać obywatele Ukrainy, a także informacji opisujących wiedzę i doświadczenie zawodowe obywateli Ukrainy.

„Oferty pracy, przetwarzane w systemie teleinformatycznym, będą mogły być wprowadzane, aktualizowane oraz usuwane z tego systemu przez pracodawców, usługodawców świadczących usługi związane z udostępnieniem ofert pracy oraz usługodawców świadczących usługi pośrednictwa pomiędzy pracodawcami a osobami poszukującymi pracy” – napisano w rządowym wykazie.

Według projektodawców wdrożenie tych rozwiązań sprawi, że „osoba poszukująca pracy będzie w stanie zmapować swoje kompetencje oraz potrzeby i uzyskać informację zwrotną dotyczącą ofert pracy i danych kontaktowych do potencjalnych pracodawców”.

„To będzie portal zintegrowany z rejestrem PESEL. Planujemy go uruchomić w drugiej połowie maja” – zapowiadał Cieszyński.(PAP)

Autorka: Agnieszka Ziemska

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk