MSZ: 9 maja przy Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich pojawią się billboardy obrazujące wojnę na Ukrainie

W poniedziałek, 9 maja, przy Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w stolicy, w ramach akcji #StopRussiaNow, pojawią się billboardy obrazujące wojnę na Ukrainie – poinformowało w niedzielę Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

MSZ przekazał, że billboardy są analogiczne do tych z kampanii za granicą; będzie je można zobaczyć w poniedziałek od godz. 9 do popołudnia.

Rozpoczynając w kwietniu akcję #StopRussiaNow, premier Mateusz Morawiecki mówił, ma ona budzić sumienia polityków Europy Zachodniej, którzy zbyt szybko chcieliby wrócić w „koleiny normalności” w relacjach z putinowską Rosją. Na billboardach, które rozmieszczano wówczas w europejskich miastach m.in. w Berlinie, Paryżu i Rzymie, były fotografie wojenne z Ukrainy, zestawione ze zdjęciami ukazującymi zwykłe życie mieszkańców krajów Zachodu.

W sobotę wieczorem na stronie ambasady Federacji Rosyjskiej w Polsce pojawiło się oświadczenie Rosjan dotyczące „braku możliwości przeprowadzenia w dniu 9 maja 2022 r. w Warszawie uroczystości z okazji Dnia Zwycięstwa w trybie tradycyjnym”. Ambasada przekazała jednocześnie, że ambasador Siergiej Andriejew „niemniej jednak złoży wieniec na Cmentarzu-Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w Warszawie zgodnie z planem 9 maja 2022 roku o godzinie 12.00”.

Cmentarz Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich znajduje się przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie i zajmuje obszar 19 hektarów. Powstał kilka lat po zakończeniu II wojny światowej, ma charakter rozległego parku. Spoczywają tam szczątki ponad 20 tys. żołnierzy poległych w latach 1944-1945.

9 maja Rosja obchodzi dzień zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk