Ast: planujemy do końca maja uchwalić zmiany w przepisach o SN

Magdalena Targańska8 maja, 20226 min

Rozmowy dotyczące ewentualnego kompromisu ws. zmian w przepisach o Sądzie Najwyższym nadal trwają i czekamy na konkluzje; chcielibyśmy uchwalić nowelizację do końca maja – mówił PAP Marek Ast (PiS), szef sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka, która pracuje nad projektami w tej sprawie.

Sejmowa komisja sprawiedliwości pracuje nad dwoma projektami zmian w przepisach o Sądzie Najwyższym – prezydenta i posłów PiS, ale to projekt Andrzeja Dudy został uznany za wiodący. Zakłada on likwidację Izby Dyscyplinarnej SN, a także proponuje wprowadzenie instytucji „testu bezstronności i niezawisłości sędziego”.

„Nie wykluczone, że komisja sprawiedliwości zbierze się we wtorek, by kontynuować prace nad projektami zmian w przepisach o SN. W tej chwili trwają jeszcze rozmowy, co do ewentualnego kompromisu na linii Solidarna Polska – ośrodek prezydencki. Czekamy na ewentualne konkluzje z tych rozmów” – podkreślił Ast.

Pytany, czy możliwe jest głosowanie nad projektem na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które zaplanowano w dniach 11-12 maja, poseł stwierdził, że wszystko zależy czy uda się osiągnąć porozumienie.

„Rozmowy idą w takim kierunku, aby test niezawisłości i bezstronności miał jakieś bezpieczniki, żeby faktycznie nie doprowadziło to do nadużywania tej instytucji i przewlekłości postępowań” – wskazał Ast.

„Sądzę, że do posiedzenia komisji jakieś kompromisowe rozwiązanie zostanie zaproponowane. Jakieś drobne zmiany, które spowodują, że +test+ będzie, ale jednocześnie zostaną wprowadzone jakieś bezpieczniki, by nie był on nadużywany” – powiedział poseł PiS.

Według Asta zmiany w SN powinny być uchwalone do końca tego miesiąca. „Chcielibyśmy, aby Sejm zakończył prace i uchwalił projekt do końca maja” – powiedział.

Projekt prezydenta zakłada likwidację Izby Dyscyplinarnej SN; sędziowie, którzy w niej orzekają, mieliby możliwość przejścia do innej izby lub w stan spoczynku. W SN miałaby zostać utworzona Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Spośród wszystkich sędziów SN, z wyjątkiem m.in. prezesów izb SN, miałyby być wylosowane 33 osoby, spośród których prezydent wybierać ma na pięcioletnią kadencję 11 sędziów do składu Izby Odpowiedzialności Zawodowej.

W projekcie zaproponowana została instytucja określana mianem „testu bezstronności i niezawisłości sędziego”, dająca każdemu obywatelowi – jak wskazywał prezydent – prawo do rozpatrzenia jego sprawy przez bezstronny i niezawisły sąd.

Solidarna Polska do projektu prezydenta złożyła ponad 20 poprawek w dwóch pakietach. Główne z nich dotyczą wykreślenia instytucji „testu bezstronności i niezawisłości sędziego”. „Celem poprawki jest realne wzmocnienie niezawisłości sędziowskiej, poprzez wyeliminowanie niezgodnej z Konstytucją RP procedury badania niezawisłości sędziowskiej po powołaniu sędziego na swój urząd przez prezydenta RP” – uzasadniła SP.

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka pytana w piątek w Polsat News, czy możliwe jest wykreślenie z projektu instytucji „testu niezawisłości i bezstronności sędziów” stwierdziła: „To jest spójna koncepcja i rozwiązania proponowane przez prezydenta tworzą całość”. „Jest możliwość wprowadzenia korekt, ale co do samej zasadności instytucji, pan prezydent stoi na stanowisku, że ona się powinna ostać” – dodała. (PAP)

autor: Rafał Białkowski

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Koszyk