Tusk: do wakacji będzie porozumienie z samorządowcami i innymi partiami opozycji demokratycznej

Nasza Polska4 maja, 20228 min

Lider PO Donald Tusk poinformował w środę, że w ciągu najbliższych tygodni podpisze „porozumienie o wzajemnym wspieraniu się” z samorządowcami, ale też z innymi partiami opozycji demokratycznej. Zapowiedział także „porządki żelazną miotłą” po ewentualnych wygranych wyborach.

Tusk odwiedził w środę woj. lubelskie, gdzie po południu spotkał się z mieszkańcami Lublina.

Lider PO został zapytany m.in. o ewentualne wspólne listy z innymi formacjami politycznymi. „Będę namawiał i także robił różne rzeczy, żeby doszło do możliwie szerokiej koalicji. Bo uważam, że to jest bezpieczniejsze z punktu widzenia wielkiego projektu, jakim jest odsunięcie PiS od władzy i przywrócenie pełnej demokracji, nawet jeśli jakieś partykularne interesy mojej partii ucierpią. Naprawdę jestem gotów bardzo dużo poświęcić z tych partykularnych interesów” – zadeklarował szef Platformy.

Poinformował, że do wakacji planuje podpisać ze wszystkimi partiami opozycyjnymi demokratycznymi oraz ruchami samorządowymi „porozumienie o wzajemnym wspieraniu się”. „Mam wielkie wsparcie w ruchu samorządowym +TAK! Dla Polski+ – to są dziesiątki, jeśli nie setki postaci, od wójta gminy po prezydentów największych miast. Oni są gotowi zaangażować się i wesprzeć ideę jednej szerokiej listy oraz wesprzeć nas także w wyborach” – podkreślił Tusk.

W najbliższych tygodniach – jak dodał – zamierza także podpisać ze wszystkimi partiami opozycyjnymi i Komitetem Obrony Demokracji porozumienie dotyczące utworzenia „ruchu kontroli wyborów”, który miałby pilnować uczciwości wyborów parlamentarnych. „To będę dziesiątki tysięcy ludzi organizowanych przez wszystkie partie, KOD, inne organizacje, też samorządy” – zaznaczył szef Platformy.

Tusk przekonywał również, że wygrana w kolejnych wyborach parlamentarnych jest w zasięgu ręki. Według niego przykłady z innych państw demokratycznych: Wielkiej Brytanii, USA czy Francji pokazują, że poglądy rozkładają się „50 na 50”. „Spójrzmy na rezultat referendum brexitowego, na wybory w Stanach Zjednoczonych, na rozkład głosów w pierwszej turze wyborów prezydenckich we Francji. Tu w Polsce nie zdarzy się żaden cud – tu też będzie mniej więcej 50 na 50. Wygra następne wybory ten, kto ma wolę walki, kto wierzy w zwycięstwo, nie ma kompleksów” – zaznaczył szef PO.

Wyraził pogląd, że niektórzy politycy opozycyjni mają „kompleks” w stosunku do PiS. „Ja im mówię: +ludzie, otwórzcie oczy, włączcie sobie nawet to TVP Info, posłuchajcie ich, popatrzcie na nich. Czy my mamy jakiekolwiek powody mieć kompleksy wobec PiS?+ Czy ta demokratyczna, wierząca w siebie Polska musi być jakaś zalękniona przed partią, która tę samodzielność i wolność Polaków chce zdławić. Przecież to nie są jakieś +herosy+” – stwierdził Tusk.

Zaapelował też do innych partii opozycyjnych, aby „jak skarb trzymały” swe programy, ale wyjęły z nich to, co jest wspólne dla opozycji i co może posłużyć jako fundament ewentualnego porozumienia. Jego zdaniem to przede wszystkim przywrócenie pozycji Polski w Unii Europejskiej i odblokowanie środków z unijnego Funduszu Odbudowy.

Tusk zapowiedział przeprowadzenie po ewentualnych wygranych wyborach „porządków żelazną miotłą”. „Jestem generalnie łagodnym człowiekiem, nie mam w sobie potrzeby odwetu, wolałbym łagodzić konflikt, ale bardzo wielu, raczej setki, niż dziesiątki, funkcjonariuszy PiS będzie musiało odpowiedzieć i to karnie, bo popełniali przestępstwa i robili to w świetle dnia” – powiedział szef Platformy.

Do swych priorytetów zaliczył też odbudowę misji mediów publicznych, unieważnienie wszystkich decyzji, które zniszczyły Trybunał Konstytucyjny, przywrócenie do orzekania „prawdziwych sędziów” i wyrzucenie wybranych nielegalnie „pseudosędziów” lub „udających sędziów zwykłych hejterów”. „Dajcie mi 100, no może 400 dni, żeby zrobić porządek naprawdę żelazną miotłą” – podkreślił.

Nie odpowiedział na pytanie, czy planuje zostać po raz trzeci premierem. „Wierzę w to, że będę tak, czy inaczej szefem partii, która wygra wybory, więc będę miał i tak dużo do powiedzenia” – zaznaczył Tusk.

W połowie kwietnia Rada Krajowa PO przyjęła uchwałę, w której zobowiązała Tuska do zawarcia porozumienia programowego z Ruchem Samorządowym „TAK! Dla Polski”. Współtworzy je wielu samorządowców związanych lub współpracujących z Platformą (m.in. prezydenci Warszawy Rafał Trzaskowski, Sopotu Jacek Karnowski, Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Poznania Jacek Jaśkowiak czy Wrocławia Jacek Sutryk). (PAP)

autorzy: Marta Rawicz, Gabriela Bogaczyk

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Koszyk