Czarnek: „Przewodnik po historii Polski” trafi do wszystkich szkół, które zgłoszą zapotrzebowanie

Nasza Polska4 maja, 20225 min

„Przewodnik po historii Polski” w języku ukraińskim trafi przez kuratoria do wszystkich szkół, które zgłoszą zapotrzebowanie. Jeśli zapotrzebowanie będzie większe, będzie zrobiony dodruk – zapowiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

W środę prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki i minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek poinformowali, że z myślą o uczniach z Ukrainy IPN przygotował w języku ukraińskim „Przewodnik po historii Polski”. Wydrukowano 8 tys. egzemplarzy.

Prezes IPN przypomniał, że Polska przyjęła ponad 3 mln uchodźców z Ukrainy. „Wszystkie agendy rządowe państwa polskiego były gotowe, aby dla Ukraińców Polska stała się nowym domem, a także bezpiecznym schronieniem” – wskazał. Dodał, że to „wymaga także zabiegów edukacyjnych i adaptacyjnych wokół oświaty”.

Powiedział, że „w zakresie edukacji i oświaty uchodźcy z Ukrainy mogą zapoznać się z polskim dziedzictwem kulturowym i historycznym”.

Przekazał, że przygotowany przez IPN „Przewodnik po historii Polski” „dotyka historii Polski od roku 966, przez I i II Rzeczpospolitą aż do strasznych czasów II wojny światowej. Kończy się na wydarzeniach współczesnych, na wejściu Polski do NATO, do UE, największej współczesnej tragedii w polskiej historii, czyli na tym, co wydarzyło się 10 kwietnia 2010 r. śmierci prof. Lecha Kaczyńskiego, małżonki pana prezydenta i elity polskiej klasy społecznej i politycznej” – powiedziała prezes IPN.

Zaznaczył, że „Przewodnik po historii Polski” w sposób bardzo syntetyczny „opowiada o duchu polskiego narodu”. „Jest przygotowany w języku ukraińskim. Dzięki niemu uchodźcy z Ukrainy będą mogli poznać historię Polski” – podkreślił.

Szef MEiN podziękował prezesowi Karolowi Nawrockiemu i całemu zespołowi IPN, który przyczynił się do przygotowania i rozesłania do wszystkich kuratoriów „wydruk +Przewodnika po historii Polski+ w języku ukraińskim, żeby młodzież, dzieci, które są dzisiaj w Polsce w liczbie około 600-700 tys., mogli się z tą historią zapoznawać”.

Podał, że w polskich szkołach jest blisko 200 tys. dzieci i młodzieży ukraińskiej, z czego 140 tys. to dzieci w szkołach podstawowych, 20 tys. w szkołach ponadpodstawowych i 40 tys. w przedszkolach. Przypomniał też, że blisko 7 tys. dzieci z Ukrainy zadeklarowało, że pod koniec maja przystąpi do egzaminu ósmoklasisty.

„+Przewodnik po historii Polski+ trafi do wszystkich kuratoriów i będzie udostępniany przez kuratorów oświaty do szkół, które będą zgłaszać takie zapotrzebowanie. Jeśli zapotrzebowanie będzie większe, będziemy robić dodruk tego podręcznika, ale jest również możliwość pobierania tego w formie elektronicznej” – powiedział. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek, Katarzyna Krzykowska, Danuta Starzyńska-Rosiecka

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Koszyk