Jak poinformowało Korea Hydro&Nuclear Power (KHNP), oferta została przedstawiona podczas spotkania przedstawicieli firmy z wiceministrem klimatu Adamem Guibourgé-Czetwertyńskim. W spotkaniu wziął udział również pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski – zaznaczył koreański koncern.
Oferta zakłada budowę sześciu reaktorów APR1400 o łącznej mocy 8,4 GW, z których pierwszy mógłby zacząć działać w 2033 r., zgodnie z harmonogramem przyjętym w Programie Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ). Jak zaznaczyło KHNP, APR1400 jest eksploatowany w Korei Płd. i Zjednoczonych Emiratach Arabskich, spełnia najwyższe międzynarodowe standardy potwierdzone certyfikatami projektowymi od takich instytucji jak European Utility Requirements Organization (EUR) i US Nuclear Regulatory Commission (NRC). Model charakteryzuje się znacząco podwyższonym poziomem bezpieczeństwa, posiada pasywny system bezpieczeństwa i inne rozwiązania, np. zapobiegające skutkom uderzenia samolotu pasażerskiego, dodatkowe zabezpieczenia wprowadzone po wypadku w Fukushimie, oraz rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa – wskazał koreański koncern.
Oferta KHNP spełnia założenia Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) przyjętego przez polski rząd w październiku 2020 r. i zawiera kluczowe założenia dla długofalowej współpracy z Republiką Korei na rzecz transformacji energetycznej Polski – podkreślono.
„Przygotowując ofertę dla polskiego rządu, kierowaliśmy się przede wszystkimi tym, aby zapewnić najnowocześniejszą technologię nuklearną w trosce o bezpieczeństwo i niezależność polskiego sektora energetycznego. Reaktory APR1400 to wysoce rozwinięta konstrukcja, która pod każdym względem odpowiada potrzebom Polski” – powiedział prezes i dyrektor generalny KHNP Chung Jae-Hoon, cytowany w komunikacie firmy.
Jak zaznaczył, projekty KHNP „wyróżnia realizacja zgodna z założonym harmonogramem oraz budżetem, co szczególnie cenią sobie inwestorzy, a przykładem jest tu m.in. elektrownia jądrowa w Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich”.
„Mamy nadzieję, że dzięki naszej konkurencyjnej ofercie staniemy się również częścią historycznego momentu transformacji energetycznej w Polsce. Jestem przekonany, że nasza oferta jest atrakcyjna pod każdym względem, a proponowana przez nas cena jest szczególnie konkurencyjna. Jeśli KHNP zostanie wybrane jako dostawca technologii, będziemy mogli podzielić się nie tylko naszą technologią rozwijaną przez ostatnie 50 lat, ale także doświadczeniem w budowie i eksploatacji elektrowni jądrowych – tak, aby wesprzeć dążenia Polski w rozwoju energetyki na światowym poziomie” – podkreślił Chung Jae-Hoon.