Propozycja pomnika: rosyjski żołnierz z sedesem

Karol Kwiatkowski26 kwietnia, 20227 min

Autorami projektu pomnika są Ukraińcy z kijowskiej agencji kreatywnej TS/D. Przygotowana przez nich wizualizacja monumentu przedstawia rosyjskiego żołnierza, szabrownika, niosącego z dumą sedes.

Na Ukrainie rosyjscy żołnierze rabują, szabrują, kradną niemal wszystko, co da się wywieźć: od ubrań i gadżetów po pralki, lodówki, telewizory a nawet sedesy. Aby potępić to zachowanie okupantów, artyści z działającej w Kijowie agencji TS/D postanowili zaprojektować swoisty pomnik hańby.

„Toczy się wojna przeszłości ze współczesnym światem. Rosyjska chimera propagandowa zrodziła pokolenia morderców, gwałcicieli i szabrowników, którzy wkradają się na Ukrainę jak zombie. „Dziadkowie walczyli” w 1945 r., a dziś, w 2022 r., ich zbrodnicze wnuki walczą i grabią ludność cywilną” – piszą autorzy projektu.

I dodają: „Rosjanie gniją w stadach na ukraińskiej ziemi, a wnuki tych, którzy mają szczęście wrócić, niechlubnie zmyją brud zbrodni i wstyd przodków. A my wygramy i będziemy się dalej rozwijać. Chwała Ukrainie!”.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez TS/D Agency (@tsd_agency)

Projekt pomnika przedstawia rosyjskiego żołnierza trzymającego sedes. W wersji rosyjskiej na cokole widnieje napis: „Raszystowskiemu żołnierzowi–szabrownikowi”. Wersja angielska jest bardziej rozbudowana: „W hołdzie hańby rosyjskich żołnierzy–szabrowników”.

Źródło: Rzeczpospolita, Instagram.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk