Niedzielski: projekt ustawy o jakości i bezpieczeństwie pacjenta jest finalizowany

Nasza Polska22 kwietnia, 20228 min

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział w piątek w Gdańsku, że projekt ustawy o jakości i bezpieczeństwie pacjenta „jest w tej chwili finalizowany”. Zdaniem Rzecznika Praw Pacjenta Bartłomieja Chmielowca, „to jedna z najważniejszych ustaw w systemie ochrony zdrowia”.

Od dwóch lat system ochrony zdrowia przechodzi jedną z najtrudniejszych prób ostatnich lat. Pacjenci znaleźli się w trudnej i nieznanej dotąd sytuacji, a pandemia w znaczący sposób wpłynęła na organizację świadczeń zdrowotnych we wszystkich możliwych zakresach. Omówienie sytuacji pacjenta było tematem piątkowej konferencji „Bezpieczeństwo pacjenta” zorganizowanej w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku z udziałem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, Rzecznika Praw Pacjenta Bartłomieja Chmielowca i prezesa NFZ Filipa Nowaka.

Minister po konferencji spotkał się z dziennikarzami, których poinformował, że projekt ustawy o jakości i bezpieczeństwie pacjenta jest w tej chwili finalizowany.

„Reforma ta koncentruje się na kilku zagadnieniach. Po pierwsze definiuje pojęcie jakości w systemie opieki zdrowotnej i to jakości rozumianej nie tylko z punktu widzenia parametrów klinicznych czy skuteczności leczenia” – powiedział minister. Pod uwagę brane będzie także doświadczenie pacjenta i jakość zarządzania. „Prymusi będą finansowani w większym stopniu niż ci, którzy wypadną gorzej” – dodał.

Minister zapowiedział, że ustawa o jakości w ochronie zdrowia ma być procedowana jeszcze w tym roku, a jej zapisy powinny wejść w życie w 2023 r. Centralną instytucją, która będzie odpowiedzialna za analizowanie jakości i płacenie premii będzie NFZ.

Fundamentalnym założeniem tej reformy będzie też – jak poinformował minister zdrowia – wprowadzenie tzw. „no fault”. „Mam nadzieję, że rok 2023 będzie tym rokiem, który upłynie pod hasłem jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwa pacjenta” – podsumował minister.

Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec dodał, że ustawa o jakości i o bezpieczeństwie pacjenta wprowadzi bardzo oczekiwane rozwiązanie w zakresie systemu „no fault”, który umożliwi pacjentowi dochodzenie roszczeń w szybki, niesformalizowany, prosty i przyjazny sposób.

„Gdyby doszło do zdarzenia niepożądanego, umożliwi pacjentowi faktyczne uzyskanie należnego zadośćuczynienia bez konieczności długotrwałego procesu sądowego” – podkreślił rzecznik.

„Jestem przekonany, że ta ustawa to jedna z najważniejszych ustaw w systemie ochrony zdrowia, wprowadzi nową jakość z korzyścią dla pacjentów” – podsumował.

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak zaznaczył, że ustawa o jakości przewiduje „nową, fundamentalną rolę NFZ”.

„NFZ już nie jest tylko płatnikiem narodowym, ale jest także uczestnikiem organizacji systemu ochrony zdrowia. Mamy ogromne dane, które pozwolą nam dowartościowywać tych realizatorów świadczeń, którzy po pierwsze realizują dobrze te świadczenia i gwarantują odpowiednie bezpieczeństwo pacjentów” – dodał.

Podkreślił, że „NFZ dowartościowuje tych realizatorów, którzy są lepsi od innych i gwarantują nie tylko minimalne zabezpieczenie bezpieczeństwa, ale także gwarantują coś więcej”.

„To jest obszar onkologii, endoprotezoplastyki, to są różnego rodzaju działania związane z kardiologią. Dzięki tej ustawie, która przed nami, która wierzę, że zmierza ku końcowi, będziemy mogli zaproponować lepsze finansowanie tym realizatorom świadczeń, którzy te środki będą przeznaczali na poprawę jakości udzielanych świadczeń, a w konsekwencji na bezpieczeństwo pacjentów” – powiedział szef NFZ.

Ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta zakłada m.in. zwiększone finansowanie szpitali, które zapewnią pacjentowi wysoką jakość świadczonych usług. Jak podało Ministerstwo Zdrowia, placówki będą podlegały procesowi autoryzacji pod kątem wskaźników jakości świadczonych pacjentowi usług.

W trakcie spotkania z dziennikarzami minister zdrowia wypowiedział się na temat sporu dotyczącego odmowy przez Polskę przyjmowania i płacenia za kolejne dawki szczepionki przeciw COVID-19 i o negocjacjach z producentami w tym zakresie.

Niedzielski poinformował, że w tej chwili Polska „z powodu siły wyższej” jest na etapie złożenia wypowiedzenia kontraktu z firmą Pfizer.

„Siła wyższa, chyba nikt temu nie zaprzeczy, to sytuacja, z jaką mamy do czynienia za wschodnią granicą Polski i oczywiście konsekwencje tej sytuacji dla Polski” – powiedział minister.

Dodał, że również w przypadku Moderny rozważany jest ten krok, jednak tutaj toczą się jeszcze rozmowy.

„Staramy się zachowywać jak odpowiedzialny partner i zanim podejmiemy kroki formalne staramy się rozmawiać. Niestety, nasze wstępne rozmowy z Komisją (Europejską) i Pfizerem nie przyniosły żadnych korzyści, to damy szansę firmie Moderna na wypowiedzenie się i będziemy takie rozmowy w najbliższym tygodniu prowadzili. W zależności od skutków tych rozmów będziemy podejmowali kroki formalne” – przekazał Niedzielski.

Szef resortu zdrowia podczas spotkania z dziennikarzami był pytany również o możliwość wprowadzenia płatnych szczepień przeciw COVID-19.

„W ramach zaleceń 80 plus nie będzie odpłatności za szczepienia” – stwierdził minister. (PAP)

Autor: Piotr Mirowicz

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk