W polskich szkołach i przedszkolach jest blisko 200 tys. dzieci z Ukrainy

Karol Kwiatkowski21 kwietnia, 20225 min

Obecnie w polskich szkołach i przedszkolach zapisanych jest blisko 200 tys. dzieci z Ukrainy; z tego 36 tys. w przedszkolach, a 156 tys. w szkołach podstawowych – poinformował w czwartek przewodniczący prezydenckiej Rady ds. Samorządu Terytorialnego Jarosław Stawiarski.

W czwartek w Belwederze odbyło się posiedzenie prezydenckiej Rady ds. Samorządu Terytorialnego, podczas którego omawiano kwestię edukacji dzieci przybyłych do Polski z Ukrainy. W spotkaniu wzięła udział Marzena Machałek sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki i pełnomocnik rządu do spraw wspierania wychowawczej funkcji szkoły i placówki, edukacji włączającej oraz kształcenia zawodowego.

Po posiedzeniu Rady, jej przewodniczący Jarosław Stawiarski, marszałek woj. lubelskiego, poinformował, że wiceminister Machałek przedstawiła Radzie najbardziej aktualne dane statystyczne dotyczące kształcenia ukraińskich dzieci w polskich placówkach. „W tej chwili mamy w szkołach i przedszkolach zapisanych prawie 200 tysięcy dzieci z Ukrainy, z tego 36 tysięcy jest w przedszkolach, a 156 tysięcy w szkołach podstawowych” – wskazał.

Przekazał również, że przedstawiciele resortu omówili z Radą kwestie związane z cyklem kształcenia i organizacją pacy w szkołach oraz przedszkolach. Przypominał, że samorządy są organami prowadzącymi szkoły i mogą kształtować politykę edukacyjną na swoim terenie. Podkreślił, że Rada dobrze oceniła kierunek działań resortu dotyczący edukacji dzieci z Ukrainy. „Edukację ma zapewnione każde dziecko ukraińskie, które chce uczęszczać do polskiej szkoły lub przedszkola” – zapewnił.

Jacek Lelek, burmistrz Starego Sącza (woj. małopolskie) mówił, że system, według którego szkoły mogą prowadzić oddziały przygotowawcze lub dołączać dzieci z Ukrainy do istniejących już klas, jest budowany bardzo szybko, ale jednocześnie na bieżąco uelastyczniany. „Najistotniejsze kwestie są związane z finansowaniem tego procesu” – wskazał. Zwracał jednocześnie uwagę na zróżnicowanie tego problemu w zależności od wielkości samorządu. „Z innymi problemami spotyka się Warszawa, z innymi Stary Sącz, a jeszcze z innymi gminy wiejskie, gdzie jest zdecydowanie mniej uchodźców z Ukrainy” – zaznaczał.

Poinformował, że podczas posiedzenia podnoszone były też kwestie nadchodzących wakacji. W ocenie Rady wskazane byłoby, aby dzieci, które uczą się języka polskiego, wykorzystały ten okres na doskonalenie nauki tego języka. „Tym bardziej, że po wakacjach bardzo duża część z nich prawdopodobnie trafi do polskich szkół dołączonych już bezpośrednio do klas, w których prowadzona jest edukacja” – dodał.

Rada ds. Samorządu Terytorialnego została powołana przez prezydenta Andrzeja Dudę 31 maja 2021 r. Do głównych zadań Rady należy m.in. przygotowywanie opinii i ekspertyz dla prezydenta RP; jak również przegląd i analiza rozwiązań prawnych oraz opracowywanie założeń i projektów prezydenckich inicjatyw legislacyjnych dotyczących samorządu terytorialnego; a także edukacja oraz promocja działań i inicjatyw wspierających rozwój samorządu terytorialnego. (PAP)

autor: Daria Kania

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk