Rzeszów: IPN chce usunięcia pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej

Karol Kwiatkowski17 kwietnia, 202213 min

Prezes IPN w piśmie do prezydenta Rzeszowa zachęca do usunięcia pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej, który stoi na pl. Ofiar Getta. Samorząd stolicy Podkarpacia nie podjął jeszcze decyzji w tej sprawie, być może pomnik zostanie przeniesiony na miejscowy cmentarz żołnierzy Armii Radzieckiej.

W liście skierowanym do prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki zachęca do stanowczego zajęcia stanowiska, zgodnego z obowiązującą ustawą z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu.

Prezes IPN chce, aby w sposób ostateczny zamknięty został problem, jakim jest pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej na pl. Ofiar Getta w Rzeszowie.

„Niedopuszczalne jest tolerowanie w przestrzeni publicznej niepodległego państwa polskiego obiektu propagandy totalitarnej, który był jednym z narzędzi indoktrynacji i zniewolenia narodu. Jest to nie do pogodzenia z pamięcią i szacunkiem wobec naszych rodaków – ofiar ideologii komunistycznej” – napisał Nawrocki.

Prezes IPN zaproponował samorządowi „podjęcie współpracy w celu likwidacji tej pamiątki sowieckiej okupacji”. „Instytut Pamięci Narodowej usunie wymieniony obiekt i w jego miejsce utworzy upamiętnienie odpowiadające potrzebom lokalnej społeczności, które uhonoruje pamięć o rzeczywistych bohaterach” – zaznaczył prezes Instytutu.

Jak poinformował PAP Maciej Chłodnicki z kancelarii prezydenta Rzeszowa, na razie w tej sprawie nie ma konkretnej decyzji.

„Być może pomnik przeniesiony zostanie na cmentarz żołnierzy Armii Radzieckiej, który znajduje się w naszym mieście, ale decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła” – dodał Chłodnicki. (PAP)

Autor: Wojciech Huk

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

  • Paweł Kopeć

    19 kwietnia, 2022 at 10:36 am

    Niestety wielu „Polaków„ /?!/ nadal jest wdzięcznych czerwonoarmistom, stąd te pomniki, obiekty i czołgi dalej stoją… a i tow. Putin z kgb jest nierzadko w Polsce popierany czy chwalony, co widać, słychać i czuć.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk