Wystawa światowa Expo 2020 – jak wpłynie na polską gospodarkę?

Karol Kwiatkowski14 kwietnia, 20227 min

Zakończyła się światowa wystawa EXPO w Dubaju – ważne wydarzenie gospodarcze, które znacząco wpłynęło na trendy na rynku handlowym. EXPO 2020 w Dubaju było dla Polski, jak i dla innych państw szansą na promocję biznesu, ale również kultury i sztuki.

Udział Polski na EXPO 2020

EXPO 2020 było okazją dla Polski do zdobywania rynków pozaeuropejskich. Polskie meble i jachty cieszą się dużym zainteresowaniem w tamtejszych regionach. Podczas wydarzenia odbyło się Polsko-Arabskie Forum Gospodarcze, w którym wzięło udział ponad 650 uczestników z Polski i Bliskiego Wschodu.

Wśród podpisanych umów dwustronnych znalazły się m.in.: umowa pomiędzy Polską Izbą Gospodarczą a Federacją Izb Przemysłowo-Handlowych ZEA (FCCI), umowa pomiędzy Etihad Credit Insurance (ECI) i KUKE oraz pomiędzy DMCC (Dubai Multi Commodities Centre) a Polską Agencją Inwestycji i Handlu. EXPO pokazało ogromne zainteresowanie handlem poza Europą oraz było kluczowym wydarzeniem dla promocji kraju i prężnie rozwijających się polskich firm.

Sprawdź oficjalną stronę Polski na Dubai Expo 2022 > https://expo.gov.pl/

Dubai EXPO 2020 – co jeszcze należy wiedzieć?

Hasłem przewodnim Polskiego Pawilonu było „Kreatywność inspirowana przez naturę”. Drewniana fasada z rzeźbą kinetyczną przedstawiającą stado migrujących ptaków była przez sześć miesięcy elementem rozpoznawczym polskiej prezentacji. Najważniejszymi wydarzeniami były Dzień Polski (7 grudnia 2021 roku) oraz Polsko-Arabskie Forum Gospodarcze (6 grudnia 2021 roku). Na Expo 2020 Dubai kompleksowy program gospodarczy przygotowała Polska Agencja Inwestycji i Handlu razem z partnerami i instytucjami. W Pawilonie Polski ważnym elementem ekspozycji była instalacja multimedialna „Polski Stół”, złożona ze 120 modułów drewnianych i modułów specjalnych, nad którymi pracowali artyści, architekci i inżynierowie. Polska pokazała kreatywność jako główną cechę narodową, dzięki której możliwy jest sukces gospodarczy, naukowy, kulturalny i społeczny. 28 marca 2022 roku odbyło się ważne międzynarodowe wydarzenie – Polsko-Afrykańskie Forum Gospodarcze. Odbyły się panele dyskusyjne dotyczące takich dziedzin jak: branża spożywcza, transport, infrastruktura, zielone technologie, opieka zdrowotna i nowe technologie stosowane w medycynie.

expo.gov.pl (2)

Więcej o Pawilonie Polski przeczytasz na: https://expo.gov.pl/polish-pavilion/

Wystawa Światowa w Dubaju dała Polsce szansę, aby zaprezentować nasz kraj na Bliskim Wschodzie, który jest światowym punktem wymiany handlowej. Wystawy Światowe są prestiżowymi wydarzeniami z długą tradycją, w których uczestniczą kraje – w tym także i Polska. W ramach Expo 2020 Dubai zaprezentowaliśmy osiągnięcia w gospodarce cyfrowej, polskim designie i bezpieczeństwie żywnościowym. Na Dubai EXPO 2020 pojawili się także m.in. przedstawiciele LOT, BGK i PKN Orlen.

Na co stawiało się podczas Expo w Dubaju?

Cała idea EXPO 2020 opierała się na zrównoważonym rozwoju, czyli wszystkim, co związane z pozytywnym wpływem na środowisko w ujęciu krajowym, regionalnym i globalnym. EXPO 2020 było okazją do przestawienia wielu innowacji technologicznych pomagających w efektywnym generowaniu czystej energii, zmniejszaniu zużycia wody, oraz emisji dwutlenku węgla i odpadów oraz poszerzaniu wiedzy w tych dziedzinach. Idea opierała się na tym, że zrównoważony rozwój można osiągnąć w skali globalnej poprzez współdziałanie.

Polska od lat aktywnie uczestniczy w Wystawach Światowych. Na Expo 2020 Dubai przez okres sześciu miesięcy Polska zorganizowała około 1000 różnych wydarzeń – od recitali chopinowskich, warsztatów edukacyjnych i wystaw czasowych aż po Dzień Polski i fora gospodarcze.

Więcej na: https://expo.gov.pl/

Źródło informacji: expo.gov.pl

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk