Grodzki jedzie do Kijowa. Czy będzie przepraszał za Polskę?

Karol Kwiatkowski14 kwietnia, 20224 min

Marszałek polskiego Senatu prof. Tomasz Grodzki i Przewodniczący Senatu Parlamentu Republiki Czeskiej Miloš Vystrčil na zaproszenie przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Rusłana Stefanczuka udają się do Kijowa – podało w czwartek rano Centrum Informacyjne Senatu.

„Wizyta jest wyrazem wsparcia parlamentarzystów z Polski i Czech dla ich ukraińskich kolegów oraz całego narodu ukraińskiego w walce z agresją Rosji. Ma ona także na celu wyrażenie poparcia dla europejskich aspiracji Ukrainy oraz podkreślenie po raz kolejny gotowości niesienia pomocy zarówno w wojnie z najeźdźcą ,jak i wsparcia dla Ukraińców, którzy uciekają do Polski i Czech” – podało CI Senatu w informacji.

„Marszałkowi Senatu RP towarzyszą Wicemarszałkowie Senatu RP: Gabriela Morawska-Stanecka i Michał Kamiński oraz zastępca przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej senator Marcin Bosacki” – podano.

„W delegacji czeskiej znaleźli się również pierwszy wiceprzewodniczący Senatu Jiří Růžička oraz przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych, Obrony i Bezpieczeństwa Pavel Fischer” – wyliczyło Centrum Informacyjne Senatu RP.

Centrum zapowiedziało, że informacje o przebiegu wizyty będą umieszczane na stronie internetowej Izby oraz na kanałach Senatu w mediach społecznościowych.

Przypomnijmy niedawne słowa marszałka Grodzkiego skierowane do Rady Najwyższej Ukrainy: „Dlatego muszę Was przeprosić za to, że niektóre firmy w haniebny sposób kontynuują działalność w Rosji, że nadal przez Polskę jadą tysiące Tirów na Białoruś i dalej, że nadal rząd importuje rosyjski węgiel i nie potrafi zamrozić aktywów rosyjskich oligarchów. W ten sposób z niedającą się zaakceptować hipokryzją nadal – nawet wbrew intencjom – finansujemy zbrodniczy reżim, który zdobyte pieniądze zużywa na mordowanie niewinnych ludzi” – stwierdził marszałek w nagraniu.

Nagranie skierowane do Rady Najwyższej Ukrainy marszałek Grodzki zamieścił m.in. na Twitterze. Mówił w nim m.in., że Ukraińcy dają mnóstwo przykładów najwyższego poświęcenia, męstwa i determinacji w obronie swojej ojczyzny. „Ale trzeba to podkreślić z całą mocą: cały cywilizowany świat musi działać z podobną determinacją i bezwzględną wolą poskromienia agresora” – podkreślił marszałek Grodzki.

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk