Kaczyński: patrzymy na postawę Węgier krytycznie

Karol Kwiatkowski2 kwietnia, 20224 min

Patrzymy na postawę Węgier krytycznie, liczymy na większe ich zaangażowanie – tak prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci” komentuje stosunek Węgier do rosyjskiej agresji na Ukrainie.

wPolityce.pl opublikowało fragment rozmowy z wicepremierem i prezesem PiS, który ukaże się w tygodniku „Sieci”.

Dziennikarze podkreślają, że polskim sojusznikiem w Europie były przez ostatnie lata Węgry i w tym kontekście Kaczyński został zapytany, czy chłód jaki premier Viktor Orban wykazał wobec wojny, którą Polska odbiera jako toczoną w naszej także sprawie, te relacje przekreśla.

Prezes PiS podkreśla, aby na sprawę spojrzeć na chłodno. „Wszystkie sankcje dotychczas zaproponowane Węgry poparły, potępiły agresję rosyjską. Sprzeciwiają się zakazowi importu ropy z Rosji, ale taka sama jest niestety postawa Niemiec i kilku innych ważnych państw Unii” – powiedział.

„Zdajemy sobie sprawę z innych uwarunkowań gospodarki węgierskiej niż te występujące w Polsce” – mówi Kaczyński. „To przede wszystkim głębokie uzależnienie od Rosji w wielu wymiarach, które dokonało się za czasów postkomunistycznego premiera Ferenca Gyurcsany’ego” – dodaje. „Wiemy, że trudno to przeciąć. Wiemy, że Węgry mają inna historię, inaczej zatem patrzą na pewne sprawy. Jest też duża mniejszość węgierska na Ukrainie” – wskazuje.

„Patrzymy na postawę Węgier krytycznie, liczymy na większe ich zaangażowanie” – powiedział Kaczyński.

Jak podkreśla, „nie oznacza to jednak, że mamy przestać współpracować w sferach, które są możliwe”. „Trzeba też uczciwie powiedzieć, że zawsze wiedzieliśmy o różnicach między postawą premiera Orbana a naszego obozu politycznego wobec Rosji i Niemiec. To się zarysowało już podczas naszej długiej rozmowy w Nidzicy w roku 1996. Znaliśmy się wcześniej, ale wtedy pierwszy raz mogliśmy głębiej rozpoznać nasze stanowiska” – dodaje.

Na uwagę, że węgierska opozycja twierdzi, że Grupa Wyszehradzka jest martwa, że Polska zerwała te relacje z Węgrami, prezes PiS odpowiada: „W żadnym wypadku nie przekreślamy naszych relacji”.

„Premier Morawiecki ustalili z premierem Orbanem i pozostałymi partnerami kilkutygodniowe zawieszenie prac Grupy Wyszehradzkiej, która na pewno wróci do swoich pożytecznych działań” – dodaje i podkreśla, że „różnice są, ale mamy do czynienia z partnerem, który nigdy swojego stanowiska nie ukrywał, nie oszukiwał”. „W innych obszarach współpracy, na przykład w Unii, nigdy nas nie zawodził” – wskazuje. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk