Kułeba: jest dla mnie oczywiste, że Rosja odpowie za wszystkie zbrodnie przeciwko naszym narodom

Karol Kwiatkowski1 kwietnia, 202214 min

Szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba złożył w piątek kwiaty przed Pomnikiem Lecha Kaczyńskiego oraz Pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej w Warszawie. Jest dla mnie oczywiste, że Rosja odpowie za wszystkie zbrodnie, których dopuściła się w historii przeciwko naszym narodom – powiedział Kułeba.

„Patrząc wstecz, rozumiemy bardzo dobrze, że przez wiele lat, przez dekady prezydent (Rosji Władimir) Putin podejmował wysiłki, by złamać solidarność Polski, Ukrainy i wszystkich innych krajów na każdy możliwy sposób, a teraz jest dla mnie absolutnie oczywiste, że Rosja odpowie za wszystkie zbrodnie, których dopuściła się w historii przeciwko naszym narodom” – powiedział Kułeba dziennikarzom na Placu Piłsudskiego.

Jak zaznaczył, „tragedia smoleńska musi być też częścią tego”. „Chcemy sprawiedliwości i będziemy współpracować z Polską i innymi krajami, by zrobić wszystko, co w naszej mocy, by każdy został pociągnięty do odpowiedzialności z uwagi na wszystkie zbrodnie. Jeszcze raz podkreślam – wszystkie zbrodnie, które zostały popełnione w ostatnich latach przez Rosję” – podkreślił szef MSZ Ukrainy.

Wcześniej Kułeba – wraz z towarzyszącym mu na Placu Piłsudskiego ambasadorem Ukrainy w Polsce Andriejem Deszczycią – złożył kwiaty przed Pomnikiem Lecha Kaczyńskiego oraz Pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej w Warszawie.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba przebywa od kilku dni w Warszawie, gdzie spotkał się m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą, premierem Mateuszem Morawieckim, wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim, ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem, a także z marszałkami Sejmu i Senatu Elżbietą Witek i Tomaszem Grodzkim. Na godz. 12 w Ambasadzie Ukrainy w Polsce zaplanowany jest briefing ministra spraw zagranicznych Ukrainy Dmytra Kułeby.(PAP)

Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

  • PI Grembowicz

    1 kwietnia, 2022 at 1:19 pm

    Codziennie i bez wytchnienia Rosja bombarduje bezkarnie, cynicznie i ot tak sobie Ukrainę, zaś cały świat pyta, czy /tak/ można… I czy /tym samym/ możemy…?!

Leave a Reply

Koszyk