Rzecznik IMGW: niemal na tydzień wraca zima ze śniegiem

Karol Kwiatkowski30 marca, 20223 min

W nocy ze środy na czwartek nastąpi ochłodzenie. Przyjdą opady śniegu, które potrwają do przyszłego wtorku. W górach spadnie nawet do 20 cm białego puchu – powiedział synoptyk i rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

W nocy ze środy na czwartek nastąpi powrót zimy; przewidywane są opady deszczu, śniegu i deszczu ze śniegiem oraz znaczne ochłodzenie. W województwach leżących w centrum kraju ochłodzenie nie będzie bardzo odczuwalne, wystąpią tam opady deszczu. Prawdziwa zima zacznie się w górach, gdzie opady śniegu mogą wynieść około 20 centymetrów, i na Pomorzu, gdzie napada do 5 centymetrów białego puchu.

Ochłodzenie i opady śniegu potrwają do przyszłego wtorku.

„Polska znajduje się w układzie barycznym, w którym na wschodzie i zachodzie występują wyże atmosferyczne, w centrum kraju natomiast jest niż. Wraz z niżem nad kraj nadciągają fronty atmosferyczne, które oznaczają duże zachmurzenie, ochłodzenie, a nawet opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu” – przekazał Grzegorz Walijewski.

Największe zmiany pogodowe przewidywane są w województwach: pomorskim, małopolskim i podkarpackim.

„Nagły nawrót zimy jest złą wiadomością dla osób planujących wędrówkę w górach. Od środowej nocy może tam spaść nawet do 20 centymetrów śniegu, co oznacza pojawienie się zagrożenia lawinowego” – powiedział synoptyk i rzecznik IMGW. Dodał, że świeży śnieg to jednocześnie idealne warunki dla narciarzy. (PAP)

autorka: Julia Jadzińska

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk