Müller: nie wyobrażamy sobie, w jaki sposób miałoby dochodzić do przymusowej relokacji uchodźców

Nasza Polska29 marca, 202214 min

Nie wyobrażamy sobie za bardzo, w jaki sposób faktyczny miałoby dochodzić do przymusowej relokacji osób, które przebywają na terenie kraju – podkreślił rzecznik rządu Piotr Müller odnosząc się do pytania, czy Polska zwróciła się do Unii Europejskiej o pomoc w relokacji uchodźców z Ukrainy.

We wtorek w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się konferencja prasowa rzecznika rządu Piotra Müllera. Podczas niej został zapytany o to, czy Polska zwróciła się do Unii Europejskiej o pomoc w relokacji uchodźców. „Polska podtrzymuje swoje stanowisko dotyczące wspólnej odpowiedzialności Unii Europejskiej za pomoc uchodźcom na terenie UE. Mówię tutaj o pomocy finansowej, współfinansowaniu działań pomocowych” – podkreślił rzecznik rządu.

„Natomiast nie wyobrażamy sobie za bardzo, w jaki sposób faktyczny miałoby dochodzić do przymusowej relokacji osób, które przebywają na terenie kraju. Osoby, które mają tego typu pomysły dotyczące przymusowej relokacji chciałbym zapytać, w jaki sposób chcą zmusić matki z dziećmi do tego, żeby przeniosły się na teren innego kraju. Nie widzę takiej możliwości, żeby zmusić matki i dzieci, które przed chwilą uciekały przed bombami spadającymi na ich głowy, żeby siłowo przenieść je do innych krajów” – zaznaczył Müller.

Wskazał, że „odpowiedzialnością całej Unii Europejskiej, całej wspólnoty międzynarodowej, bo nie tylko UE jest zapewnienie takich warunków finansowych, aby tym osobom pomóc i o to Polska się zwróciła”. „Czyli o uruchomienie wszystkich mechanizmów finansowych, współfinansowana i ze strony UE, ze strony ONZ, również deklaracje ze strony Stanów Zjednoczonych, Kanady, innych krajów, które wspierają te działania. I z takich środków finansowych będziemy korzystać” – tłumaczył.

„O to też się zwróciliśmy do UE. Czekamy na ostateczne już wypłaty, bo w tej chwili kwestie techniczne są już dogrywane. Natomiast o żadną przymusową relokację nie występowaliśmy” – dodał Müller. (PAP)

autorzy: Bartłomiej Figaj, Krzysztof Kowalczyk

 

Udostępnij:

Nasza Polska

One comment

 • Paweł Kopeć

  29 marca, 2022 at 5:38 pm

  A może tak niech się stanie i dzieje unia polsko – ukraińska jak kiedyś unia polsko – litewska!
  Razem to wiele można by było!
  Nieprawdaż?!
  Amen

Leave a Reply

Koszyk