Kto ma płacić za leczenie uchodźców z Ukrainy?

Nasza Polska29 marca, 202213 min

Konieczne jest utworzenie odrębnego funduszu na poziomie UE w celu zagwarantowania bezpośredniego finansowania opieki medycznej i leczenia osób przybywających z Ukrainy – poinformował w czasie posiedzenia Rady ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Ochrony Konsumentów (EPSCO) minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia Adam Niedzielski uczestniczy w Brukseli w posiedzeniu Rady ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Ochrony Konsumentów (EPSCO). Jak przekazał resort zdrowia na Twitterze, szef resortu przed tym posiedzeniem omawiał z unijną komisarz ds. zdrowia Stellą Kyriakides propozycje Polski dotyczące uruchomienia specjalnego mechanizmu finansowania opieki zdrowotnej nad pacjentami z Ukrainy.

W wystąpieniu na posiedzeniu EPSCO minister zdrowia zaznaczył, że „konieczne jest utworzenie odrębnego funduszu na poziomie UE w celu zagwarantowania bezpośredniego finansowania opieki medycznej i leczenia osób przybywających z Ukrainy”. Na swoim Twittrze przekazał, że Polska zainicjowała wspólne oświadczenie 11 krajów w tej sprawie: Polski, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Węgier, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji i Słowenii.

„Wzywamy również komisję do pilnego wypracowania innych mechanizmów UE do finansowania działań w aspekcie ochrony zdrowia uchodźców, w tym uruchomienia pakietu CARE II” – dodał minister w cytowanej przez resort w mediach społecznościowych wypowiedzi.

Podziękował też krajom, które wspierały nasz kraj w relokacji i leczeniu ukraińskich pacjentów.

„Dziękuję Włochom, Irlandii, Norwegii, Austrii i Szwecji, które niedawno przyjęły ukraińskich pacjentów z Polski. Musimy być przygotowani na to, że potrzeby będą coraz większe, ponieważ coraz więcej ludzi będzie zmuszonych do opuszczenia Ukrainy” – podkreślił minister.

Od początku rosyjskiej inwazji z Ukrainy do Polski, czyli od 24 lutego, przybyło ponad 2,3 mln osób.(PAP)

Autorka: Klaudia Torchała

Udostępnij:

Nasza Polska

One comment

  • Paweł Kopeć

    29 marca, 2022 at 2:10 pm

    Oczywiście sami Rosjanie Putin Rosja, jej złodziejscy czerwoni komunistyczni oligarchowie, ponieważ to oni wszyscy razem rozpętali to piekło wojenne!
    Ja też mogę za to zapłacić i płacić, bo dzielni odważni bezkompromisowi Ukraińcy wywalczyli sobie ten honor w tej nierównej walce oraz całej sprawie; obawiam się że Polacy tak by się nie postawili Rosji Rosjanom Putinowi na gołej ziemi twarzą w twarz. Znam, co jest wielkim dziś wstydem dla nas, wielu popierających obecnie – Rosję Putina Rosjan w tej rzezi, tak jak kiedyś często tych samych popierających nierzadko: ZSRR Stalina Bieruta Gomułkę Gierka komunę marxizm leninizm socyalizm lewicę etc.
    Zgroza

Leave a Reply

Koszyk