„Niemieccy pożyteczni idioci Putina”

„Od niemieckiego weta wobec członkostwa w NATO dla Ukrainy i Gruzji w 2008 roku, przez dążenie do zawarcia umów gazowych z Moskwą, po sprzeciw wobec wysyłania broni do Kijowa – przywódcy Niemiec byli pożytecznymi idiotami Putina – pisze portal Politico.

Niemcy latami wynosili Władimira Putina na europejskie i światowe salony. Nie reagowali na ostrzeżenia ws. Nord Stream 2 i przymykali oko na zbrodnie Kremla na całym świecie. Jak pisze na łamach Politico Matthew Karnitschnig, miękkie podejście Angeli Merkel do Rosji nie tylko otworzyło Putinowi drzwi do dalszych działań, ale wręcz skutecznie go do nich zachęciło. I choć wielu alarmowało, że Niemcy robią potężny błąd, dziś politycy w Berlinie rozkładają ręce i argumentują: „Kto to mógł przewidzieć?”

Jak pisze autor tekstu Politico, Niemcom nie jest obce opowiadanie się po złej stronie historii, dlatego nikogo nie powinno dziwić, że przez ostatnie 16 lat Berlin stał po niewłaściwej stronie sporu o to, jak postępować z Rosją.
Mimo mordowania niewygodnych Kremlowi polityków, agresji na Gruzję i Ukrainę oraz zbrodni wojennych w Syrii, niemieccy politycy robili z Moskwą kolejne interesy.

„Nawet po tym, gdy w grudniu Putin zgromadził dziesiątki tysięcy żołnierzy przy granicy z Ukrainą, doradca kanclerza ds. polityki zagranicznej, Jens Ploetner, poradził Scholzowi, by obstawał przy Nord Stream 2 i publicznie powtórzył bajkę, że jest to niewiele więcej niż „projekt komercyjny”” – przywołuje publicysta.

„Ukraina, która została splądrowana przez Niemcy podczas II wojny światowej, w trakcie której straciła ponad 15 proc. swojej populacji, z pewnością nie wybaczy i nie zapomni. (…) Niemcy nie będą miały również żadnej rzeczywistej wiarygodności w sojuszu transatlantyckim (niezależnie od tego, ile miliardów przeznaczą na obronę), dopóki nie będzie uczciwego rozliczenia z lat spod znaku Merkel-Putin” – zaznacza autor artykułu.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

 • Paweł Kopeć

  29 marca, 2022 at 8:41 am

  Putin, czyli nowy Stalin chce wywołać nowy głód i kolejny holokaust na Ukrainie…
  A cały świat biernie tak naprawdę przygląda się temu …
  Jaki wariant obrony/ataku wybrać?!
  2022 rok: parodia człowieczeństwa humanizmu i praw człowieka, tzn. kolejnych fikcji i zabobonów XXI wieku /por. Mity i zabobony o. prof. JM Bocheńskiego, dominikanina, logika, filozofa, myśliciela… /.

Leave a Reply

Koszyk