Sasin o słowach Grodzkiego: występuje przeciwko interesom własnego państwa

Nasza Polska27 marca, 20226 min

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki nie tylko mija się z prawda, nie tylko wprowadza w błąd opinię publiczną, ale występuje przeciwko interesom własnego państwa – ocenił wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin odnosząc się do słów Grodzkiego o imporcie węgla z Rosji.

Wicepremier Sasin był w niedzielę gościem I Krajowego Zjazdu Stowarzyszenia OdNowa, które wchodzi w skład Zjednoczonej Prawicy.

W swoim przemówieniu szef MAP podkreślał, że „dzisiaj Polska jest o krok od uniezależnienia od surowców energetycznych z Rosji”. Przywołał w tym kontekście m.in. budowę gazportu w Świnoujściu i Baltic Pipe. „Dzięki temu już bardzo niedługo, z końcem tego roku, uniezależnimy się całkowicie od gazu rosyjskiego” – dodał.

„Kiedy obejmowaliśmy władzę, wtedy uzależnienie od gazu rosyjskiego było na poziomie prawie 90 procent” – podkreślał Sasin. „Dzisiaj tylko około 50 procent gazu używanego w Polsce pochodzi z Rosji, a i to się zmieni radykalnie z końcem tego roku, kiedy gaz rosyjski nie będzie Polsce potrzebny do tego, abyśmy mogli zapewnić nam bezpieczeństwo energetyczne” – zaznaczył.

Wicepremier odniósł się także do zarzutów konkurentów politycznych PiS wobec rządu, że sprowadza rosyjski węgiel. „Chyba zapomnieli, że to w czasie ich rządów rosyjski węgiel płynął do Polski szerokim strumieniem” – dodał.

Podczas swojego przemówienia Sasin odniósł się też do słów marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, który ten skierował do Rady Najwyższej Ukrainy, gdzie podkreślał rolę sankcji, które powinny być kompletne i stanowcze.

„Muszę was przeprosić za to, że niektóre firmy w haniebny sposób kontynuują działalność w Rosji, że nadal przez Polskę jadą tysiące tirów na Białoruś i dalej, że nadal rząd importuje rosyjski węgiel i nie potrafi zamrozić aktywów rosyjskich oligarchów. W ten sposób z niedającą się zaakceptować hipokryzją nadal – nawet wbrew intencjom – finansujemy zbrodniczy reżim, który zdobyte pieniądze zużywa na mordowanie niewinnych ludzi. Agresor musi być całkowicie izolowany i musi boleśnie odczuć, że świat twardo stoi po stronie zaatakowanych i nie pozwoli na rzeź Ukrainy” – oświadczył marszałek Senatu.

W ocenie wicepremiera Sasina marszałek Grodzki „nie tylko mija się z prawda, nie tylko wprowadza w błąd opinie publiczną, ale występuje przeciwko interesom własnego państwa”.

„Nasz rząd podjął decyzję, a ja ją wprowadziłem w życie, aby zakazać polskim spółkom państwowym, w tym spółkom energetycznym, importu węgla z Rosji” – podkreślał Sasin. „To się stało za naszych rządów i dzisiaj ani jedna tona rosyjskiego węgla nie jest kupowana przez polskie, państwowe spółki” – dodał.

Sasin przywołał też dane, że kilka lat temu 98 procent przetwarzanej w Polsce ropy naftowej pochodziła z Rosji. „Dzisiaj ten komponent jest znacznie mniejszy, a również w najbliższym czasie ropa rosyjska zniknie z polskich rafinerii” – powiedział. „Jesteśmy dzisiaj w stanie, dzięki konsekwentnej polityce prowadzonej przez nasz rząd, (…) zapewnić paliwo Polakowi, polskiej gospodarce z innych źródeł niż rosyjskie” – zapewniał.

„Jesteśmy dobrze przygotowani do tego, aby wypełnić nasze zobowiązanie, że embargo nałożone na Rosję musi być embargiem skutecznym” – podkreślał wicepremier Sasin.(PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk