Gniezno: prymas dokonał aktu poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi

W piątkowe popołudnie prymas Polski abp Wojciech Polak dokonał w gnieźnieńskiej katedrze aktu poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi i przewodniczył mszy św. odprawionej w intencji pokoju na świecie.

W odpowiedzi na prośbę papieża Franciszka Kościół w Polsce włączył się w dokonany przez niego w piątek akt poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi. Zgodnie z decyzjami biskupów słowa aktu zostały wypowiedziane w czasie popołudniowych nabożeństw we wszystkich kościołach w kraju.

Prymas Polski abp Wojciech Polak odczytał słowa aktu przed rozpoczęciem mszy św. odprawionej pod jego przewodnictwem w katedrze gnieźnieńskiej. „My zatem, Matko Boga i nasza Matko, uroczyście zawierzamy i poświęcamy Twojemu Niepokalanemu Sercu siebie samych, Kościół i całą ludzkość, a zwłaszcza Rosję i Ukrainę. Przyjmij ten nasz akt, którego dokonujemy z ufnością i miłością; spraw, aby ustały wojny, i zapewnij światu pokój” – mówił prymas.

Homilię w trakcie mszy św. wygłosił biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej bp Radosław Orchowicz, który wyraził nadzieję, że akt poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi „wyjedna pokój dla całego świata”. „Niech ustanie wojna. Niech rosyjski agresor się nawróci i zakończy napaść na udręczony naród ukraiński, który chce żyć w wolności i pokoju, we własnym kraju, na ojczystej ziemi” – mówił duchowny.

Na zakończenie mszy św. prymas Polski podziękował wiernym. „Bóg zapłać za tę wspólną modlitwę, którą zanosiliśmy w jedności z całym Kościołem powszechnym, prosząc, aby w Niepokalanym Sercu Maryi Bóg dał nam schronienie, w czasach, które są pełne niesprawiedliwości, wojny, niepokoju. Niech nam w tym Bóg błogosławi, niech nas napełnia swoją łaską i swoim pokojem” – powiedział abp Polak.(PAP)

Autor: Szymon Kiepel

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

  • Paweł Kopeć

    26 marca, 2022 at 1:42 pm

    Jak?! Naprawdę?! Rzeczywiście?!
    To jest jakiś absurd, groteska i schizofrenia! Nie mówiąc już o obrazie Boskiej i NMP! Poświęcać, uświęcać, sakralizować Rosję/Rosjan, czyli ateizm/ateistów, pogan, Azję, dzicz, agresorów, agresję, cywilizację birmańską, morderstwa, grabieże, gwałty, terroryzm etc.?! I to jeszcze poświęcać razem z podbijaną, wyrzynaną, dobijaną każdego dnia Ukrainą?! Zgroza! I oderwanie od rzeczywistości… A rosyjska/radziecka/bolszewicka i agenturalna cerkiew również to popiera!
    Sacrum nie równa się profanum! Jednak to nie jest to samo!

Leave a Reply

Koszyk