W polskich szpitalach przebywa 2018 obywateli Ukrainy, w tym 1142 dzieci

Nasza Polska24 marca, 20222 min

W polskich szpitalach przebywa 2018 obywateli Ukrainy, z czego 1142 osoby to dzieci. Najwięcej pacjentów jest w woj. przygranicznych: lubelskim i podkarpackim – poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Wiceminister zdrowia odpowiadał na pytanie poselskie w sprawie pomocy medycznej udzielanej Ukraińcom.

Jak poinformował, w polskich szpitalach przebywa 2018 obywateli Ukrainy, z czego 1142 osoby to dzieci. Najwięcej obywateli z Ukrainy w polskich szpitalach jest w woj. przygranicznych – w lubelskim i podkarpackim, a także w województwach, w których występuje duża liczba uchodźców – to woj. małopolskie, mazowieckie i dolnośląskie.

95 proc. to pacjenci w szpitalach ogólnych, 5 proc. przebywa w szpitalach psychiatrycznych, a 2 proc. – w hospicjach i ZOL-ach.

175 pacjentów z Ukrainy w polskich szpitalach to ci, którzy przebywają tam ze względu na trudy podróży do Polski, np. ulegli wyziębieniu. 237 pacjentów z Ukrainy wymaga hospitalizacji ze względu na zakażenie COVID-19. 242 osoby mają choroby zakaźne.

Kraska poinformował także, że 15 marca minister zdrowia powołał pełnomocnika ds. koordynowania leczenia obywateli Ukrainy w Europie Zachodniej.

„Taka wymiana się odbywa. Najczęściej są to dzieci ze schorzeniami onkologicznymi, ci pacjenci trafili już do takich krajów, jak: Włochy, Irlandia, Niemcy, Dania, Norwegia i Austria” – powiedział. (PAP)

Autorka: Agata Zbieg

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Koszyk