Szef CBA: realizujemy działania na rzecz wsparcia ofiar wojny w Ukrainie

Szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego płk Andrzej Stróżny wydał w sobotę oświadczenie, mające być odpowiedzią na wypowiedź byłego premiera Donalda Tuska. Centralne Biuro Antykorupcyjne od 24 lutego br. podjęło i nadal realizuje szereg działań na rzecz wsparcia ofiar wojny w Ukrainie – czytamy w oświadczeniu.

Jak przekazano, oświadczenie wydane przez szefa CBA płk. Andrzeja Stróżnego, zostało wydane „w związku z wypowiedzią byłego premiera Donalda Tuska i jego niezgodnym z prawdą twierdzeniem, że Biuro nie wykorzystuje do niesienia pomocy uchodźcom z Ukrainy Ośrodka CBA w Lucieniu”.

„Centralne Biuro Antykorupcyjne od 24 lutego br. podjęło i nadal realizuje szereg działań na rzecz wsparcia ofiar wojny w Ukrainie. Najważniejszym z nich jest pomoc w ewakuacji rodzin funkcjonariuszy oraz pracowników partnerskiej służby antykorupcyjnej. W tym celu w CBA całodobowo funkcjonuje sztab kryzysowy. Pomoc odbywa się także przy wsparciu partnerskich służb z krajów bałtyckich” – napisał Stróżny.

Jak dodał: „Do dnia 19 marca br. z terenu objętego wojną CBA wsparło ewakuację około 300 osób, w tym ponad 120 dzieci, z których najmłodsze ma 2 miesiące. Pomoc udzielana jest nie tylko za pośrednictwem Ośrodka w Lucieniu, ale również w innych miejscach na terenie kraju. Z tego względu nawiązano współpracę z terenowymi organami administracji publicznej, które udostępniły dodatkowe miejsca zakwaterowania. Biuro pozostaje w kontakcie z osobami ewakuowanymi z Ukrainy, zapewniając dalsze wsparcie”.

Zaznaczono, że „CBA udzieliło pomocy dla konwoju humanitarnego do Lwowa, który służył ewakuacji ukraińskich dzieci, w tym chorych onkologicznie.”

W oświadczeniu szefa CBA czytamy także, że wielu funkcjonariuszy biura angażuje się także w pomoc prywatnie, poprzez pomoc rzeczową i finansową, jak również, przyjmując rodziny ukraińskie we własnych domach.

„O wszystkich naszych działaniach nie informujemy opinii publicznej, uznając je za naturalny odruch serca. Jednak w świetle nieprawdziwych doniesień, jako Szef Służby, muszę stanąć w obronie dobrego imienia moich funkcjonariuszy, z których jestem dumny. Ich postawa, w tym wola niesienia pomocy, zasługują na najwyższe uznanie i szacunek! W obliczu trwającej za wschodnią granicą wojny, a także w związku z pomocą, jakiej CBA udziela uchodźcom, właściwa byłaby refleksja byłego premiera nad bezpodstawnymi atakami na Służbę oraz słowo +przepraszam+” – napisał szef CBA. (PAP)

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

 • Paweł Kopeć

  20 marca, 2022 at 10:36 am

  Właśnie jesteśmy świadkami nowego holokaustu na miarę XXI stulecia!
  To jest kolejna porażka ludzkości.
  RIP człowiekowi.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *