Grzesiowski: Nie możemy zrezygnować z maseczek

Nie pierwszy raz pan minister Niedzielski sygnalizuje coś, co nie jest zgodne z aktualną sytuacją i wiedzą – powiedział w piątek ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19, dr Paweł Grzesiowski, w Radiu Zet i dodał, że nie możemy zrezygnować z maseczek.

Grzesiowski w dość sceptycznym tonie wypowiedział się o rekomendacjach ministra zdrowia dotyczących ograniczenia restrykcji m.in. zniesienia obowiązku noszenia maseczek w zamkniętych pomieszczeniach.

Według eksperta dopiero zaczniemy odczytać skutki przybycia uchodźców, którzy są w zdecydowanej większości niezaszczepienie przeciwko COVID-19: „Do PL przybyło wiele osób, które nie były szczepione. One są podatne na zachorowania, przebywają w dużych skupiskach, niedożywione, wychłodzone. To niestety idealna sytuacja dla wirusa”.

Lekarz chce zmiany podejścia epidemicznego dla Ukrainców: „Ośrodki recepcyjne powinny być objęte ścisłym nadzorem. Tam powinny być punkty testowania. Powinniśmy zapewnić tam punkty szczepień, powinniśmy zapewnić miejsca izolacji dla chorych osób z Ukrainy”.

Grzesiowski chce, aby jak najszybciej szczepić uchodźców w tym dzieci: „Po 2-3 dniach, kiedy minie największy stres i uzyskają podstawową opiekę, można zacząć rozmawiać na temat szczepień”. I dodaje: „Część z dzieci, które już tu są powinna być szczepiona od razu. Organizowanie szczepień innych, niż covid to też ważne działanie prewencyjne. Nie potrzebujemy tu w PL jeszcze ognisk odry czy polio”.

– Zarekomendowałem premierowi, żeby od początku kwietnia znieść rozwiązania dotyczące noszenia maseczek, nakładania kwarantanny i izolowania – powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Grzesiowski odniósł się tej wypowiedzi ministra: „Znoszenie obostrzeń? Tego rodzaju rekomendacja z ust niemedyka brzmią irracjonalnie. Znoszenie izolacji, kiedy wiemy, że wirus jest zakaźny nawet przez 10-14 dni, trochę nie ma podstaw naukowych i medycznych”.

Brakuje głosu ekspertów, który skorygowałby te dosyć marzycielskie plany min. Niedzielskiego. One nie są absolutnie na czasie w tej chwili. Myślę, że fala będzie utrzymywać się przez jeszcze kilka tygodni. Nie możemy zrezygnować teraz z maseczek – stwierdził Grzesiowski.

Według lekarza koniec pandemii, to pobożne życzenia, których każdy z nas chętnie wysłucha, ale realia są zupełnie inne.

Źródło: Radio Zet

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

3 comments

Leave a Reply

Koszyk