Pełnomocnik rządu o walce z rosyjską dezinformacją: okazało się, że jesteśmy bezbronni

Magdalena Targańska17 marca, 20224 min
Wydawałoby się, że będziemy w stanie precyzyjnie walczyć z rosyjską dezinformacją; okazało się jednak, że zostaliśmy bezbronni – ocenił pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński. Jego zdaniem ta „trudna lekcja” doprowadzi jednak do opracowania lepszych mechanizmów w tym zakresie.

Cieszyński wziął w czwartek udział w otwarciu webinaru na temat sztucznej inteligencji współorganizowanego przez Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE. „Świat zmienia się na naszych oczach. Jestem absolutnie przekonany, że sztuczna inteligencja będzie w nadchodzących latach jedną z sił napędowych cyfrowej transformacji” – podkreślił w swoim przemówieniu.

Cieszyński wskazał, że w kontekście technologii nie sposób nie wspomnieć o tym, co dzieje się na Ukrainie. Jak dodał, biorąc pod uwagę jej rozwój, wydawałoby się, że będziemy w stanie precyzyjnie walczyć z dezinformacją. „Okazuje się jednak, że zostaliśmy bezbronni i codziennie, w każdej godzinie widzimy coraz więcej ofensywnych działań ze strony rosyjskiej propagandy, która rozpowszechniana jest dzięki narzędziom, które stworzyliśmy i o które dbaliśmy, uważając je za gwarantów wolnego przepływu informacji” – mówił.

„Jestem przekonany, że to będzie bardzo trudna lekcja dla wszystkich rządzących” – ocenił. Jego zdaniem w przyszłości będziemy jednak świadkami rozwoju takich mechanizmów analizy oraz sztucznej inteligencji, które „posłużą za mur chroniący nas przed dezinformacją”. Jak zauważył, obecnie dochodzi ona do nas ze wschodu, ale w przyszłości może pochodzić z różnych kierunków.

Cieszyński wyraził również przekonanie, że technologia pozwoli Ukraińcom na odbudowanie społeczeństwa. „Powinniśmy zrobić wszystko, co w naszej mocy, by wspierać ich sprawę i im pomagać – najpierw w pozbyciu się rosyjskich najeźdźców, a potem – w przywróceniu kraju na właściwe tory, ku lepszej przyszłości” – powiedział.

W ramach czwartkowego webinaru odbędą się dwa panele dyskusyjne. Pierwszy z nich skupia się na sztucznej inteligencji z punktu widzenia polskiego „przemysłu przyszłości”, a drugi – z punktu widzenia etyki. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *