Kancelaria Prezydenta: Pierwsza Dama chce utworzyć koalicję małżonek na rzecz ofiar wojny

Karol Kwiatkowski17 marca, 20225 min

O pomocy humanitarnej dla Ukrainy i uciekających z tego kraju mieszkańcach Pierwsza Dama Agata Kornhauser–Duda od kilku dni rozmawia z małżonkami przywódców ze świata; intencją jest stworzenie koalicji Małżonek i połączenie działań na rzecz ofiar wojny – poinformowała Kancelaria Prezydenta.

„W środę Pierwsza Dama odbyła wideo rozmowy z Małżonką Prezydenta Malty Miriam Vellą oraz Prezydentową Republiki Węgierskiej Anitą Herczegh. Telefonicznie skontaktowała się też z Prezydentową Niemiec, Elke Büdenbender. Panie rozmawiały o zmieniających się potrzebach osób, które pozostały w Ukrainie oraz o planowanych działaniach pomocowych dla uchodźców w związku z prognozowanym wzrostem liczby ludności uciekającej z ogarniętego wojną kraju” – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.

„Pierwsze Damy rozmawiały o potrzebach uchodźców i sposobach zapewnienia im bezpiecznego miejsca i opieki, także lekarskiej, psychologicznej, opieki nad dziećmi. Ważnym zagadnieniem poruszonym podczas wszystkich rozmów była koordynacja działań na rzecz tych środowisk spośród ewakuowanych ludzi, które wymagają specjalnego traktowania. Mówiono o małych pacjentach onkologicznych, dializowanych i z chorobami rzadkimi, którzy trafiają pod opiekę polskich oraz zagranicznych placówek medycznych. Kolejnymi grupami wymagającymi szczególnego wsparcia są osoby z niepełnosprawnościami różnego typu, w tym głębokimi upośledzeniami – zarówno dorosłe jak i dzieci. Takie osoby wymagają specjalnego transportu, specjalistycznego sprzętu oraz fachowej opieki. Szczególnej troski wymagają też podopieczni placówek opiekuńczo-socjalnych” – podkreśliła KPRP.

„Małżonki Prezydentów rozmawiały o możliwych rozwiązaniach, współpracy międzynarodowej i koordynacji działań. Pierwsze Damy Malty, Węgier i Niemiec mówiły o już podjętych przez ich kraje działaniach na rzecz Ukrainy i uchodźców” – czytamy w komunikacie.

Kancelaria poinformowała, że celem Pierwszej Damy jest stworzenie koalicji małżonek i połączenie działań na rzecz ofiar wojny na Ukrainie.

Agata Kornhauser–Duda zwróciła też uwagę na apel Ołeny Zełenskiej o to, aby ludzie dobrej woli na całym świecie, w tym szczególnie kobiety, włączyły się w pokojową walkę o prawdę. „Prezydentowa Ukrainy zabiega o to, by cały świat poznał prawdę o tragedii, która rozgrywa się teraz na Ukrainie, o niewinnych ofiarach wojny, szczególnie dzieciach” – czytamy w komunikacie.

Kancelaria Prezydenta informuje ponadto, że dotychczas przez granicę polsko–ukraińską przeszło ponad 1,8 mln uchodźców. „Pierwsza Dama RP mówiła o pomocy udzielanej tym, którzy zdecydowali się pozostać w naszym kraju. Agata Kornhauser–Duda odwiedza ośrodki, w których przebywają głównie kobiety, matki z dziećmi. Dziś przekazała ich relacje oraz własne obserwacje. Zapewniła, że Polska nie ustaje w wysiłkach, by zatrzymać wojnę oraz objąć opieką wszystkich potrzebujących” – podkreślono. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk