Wąsik: powstanie wniosek on-line o świadczenie za udzielenie schronienia uchodźcom

Magdalena Targańska14 marca, 20223 min

Wersja elektroniczna – on-line wniosku o świadczenie za udzielenie schronienia uchodźcom jest przygotowywana; na razie stosowana będzie papierowa wersja tego wniosku – poinformował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik.

W poniedziałek na konferencji prasowej w Warszawie wiceminister, pytany przez dziennikarzy o taką formę składania wniosku, powiedział, że tuż przed tym spotkaniem z dziennikarzami rozmawiał z sekretarzem stanu w KPRM Januszem Cieszyńskim – pełnomocnikiem rządu ds. cyberbezpieczeństwa, żeby można było zrobić to on line.

Na razie przygotowany jest papierowy wniosek w tej sprawie, ale Ministerstwo Cyfryzacji będzie nad tym wnioskiem on-line pracowało – zapewnił Wąsik.

Zaznaczył, że pieniądze dla osób, które będą składać wnioski pojawią się na ich kontach nie później, niż 30 dni od złożenia, bo tak mówi rozporządzenie.

„Myślę, że będzie to dużo, dużo szybciej” – zaznaczył.

Zaznaczył, że ten cały ten proces musi zostać uruchomiony.

Wyjaśnił, że każda gmina będzie miała możliwość weryfikacji prawdziwości składanych wniosków.

„Tam będą dwie klauzule poświadczenia nieprawdy – to wniosek o pieniądze, więc trzeba go podpisać z pełną odpowiedzialnością. Druga rzecz, to zapewnienie, że osoba składająca wniosek nie wynajmuje za pieniądze mieszkania uchodźcom z Ukrainy i równolegle występuje o te pieniądze” – powiedział wiceminister.(PAP)

autor: Aleksander Główczewski

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Koszyk