Kraska: z naszej opieki medycznej korzysta obecnie ponad 1800 osób narodowości ukraińskiej

Specustawa umożliwia uchodźcom z Ukrainy bezpłatny dostęp do służby zdrowia. Obecnie z naszej opieki korzysta ponad 1800 osób narodowości ukraińskiej. Prawie połowa z nich to dzieci – powiedział w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Wiceszef MZ poinformował w Polskim Radiu 24, że najwięcej uchodźców, którzy korzystają z opieki zdrowotnej jest na Podkarpaciu. Zapewnił, że MZ monitoruje sytuację.

„Jeśli będzie taka potrzeba będziemy tych pacjentów przenosić w głąb w kraju, żeby dostęp do opieki zdrowotnej dla mieszkańców regionu był taki, jak przed wojną” – dodał.

Zwrócił uwagę, że specustawa umożliwia uchodźcom z Ukrainy bezpłatny dostęp do służby zdrowia. „Na dziś z naszej opieki korzysta ponad 1800 osób narodowości ukraińskiej. Prawie połowa z nich to dzieci” – powiedział.

Jak dodał, sytuacja jest dość trudna a Polska ponosi spore koszty. Jak mówił, według danych NFZ na milion uchodźców potrzeba miesięcznie na świadczenia zdrowotne, refundację recept około 200 mln zł.

„Nie wyobrażam sobie, żeby Unia Europejska nie włączyła się w naszą pomoc uchodźcom” – powiedział.

Kraska był pytany także o pociąg, który będzie mógł przewozić z Ukrainy rannych. „Przygotowaliśmy specjalny pociąg wyposażony tak, by mógł przetransportować z Ukrainy osoby ranne. Ukraina na razie nie sygnalizowała, że taki transport jest potrzebny, dlatego wykorzystaliśmy ten pociąg do przewozu dzieci, głównie pacjentów onkologicznych” – odpowiedział Kraska. (PAP)

Autorka: Agata Zbieg

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

  • Pek

    14 marca, 2022 at 1:35 pm

    Szpitale ograniczają przyjęcia Polaków bo czekają na Ukraińców

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk