Pierwsza dama rozmawiała z Jill Biden, żoną prezydenta Stanów Zjednoczonych

Magdalena Targańska12 marca, 20223 min

Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda rozmawiała z Jill Biden, żoną prezydenta Stanów Zjednoczonych o pomocy dla Ukrainy i uciekającej z ogarniętego wojną kraju ludności cywilnej – poinformowała Kancelaria Prezydenta.

„Od pierwszych dni po wybuchu konfliktu na Ukrainie cała Polska zaangażowała się we wsparcie uchodźców. Jestem dumna ze wszystkich Polaków, z tego, jak wspaniale opiekują się uciekającymi przed wojną ludźmi. Ta pomoc oczywiście odbywa na różnych poziomach, od szczebla prezydenckiego, przez rządowy, lokalny, legislacyjny, ale najbardziej wzruszające jest, jakiego wsparcia udzielają zwykli mieszkańcy” – przyznała Agata Kornhauser–Duda.

Pierwsza Dama RP przedstawiła propozycję stworzenia międzynarodowej koalicji Małżonek Prezydentów na rzecz udzielania pomocy humanitarnej uchodźcom z Ukrainy. Omówiła obecną sytuację na granicy polsko–ukraińskiej oraz potrzeby uchodźców, w głównej mierze dzieci, sierot i osób z niepełnosprawnościami.

Małżonki Prezydentów potępiły rosyjską agresję, szczególnie ataki na ludność cywilną, w których giną najbardziej niewinne ofiary wojny: dzieci. Wyraziły przekonanie o potrzebie głośnego mówienia o tych aktach terroru.

Pierwsze Damy Polski i USA zgodziły się, że jest potrzeba sprawnego i precyzyjnego kierunkowania działań pomocowych. Przy tej okazji Agata Kornhauser–Duda podziękowała za wszelkie wsparcie płynące na rzecz Ukrainy i uchodźców ze strony amerykańskich obywateli i wyraziła nadzieję na współpracę naszych krajów w zakresie zapewnienia im opieki do czasu zakończenia konfliktu na Ukrainie.

Pierwsza Dama USA na ręce Agaty Kornhauser–Dudy złożyła podziękowania dla całego narodu polskiego za wielką pracę i udzielane ukraińskim uchodźcom wsparcie oraz zadeklarowała wolę współpracy. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Koszyk