Wojsko apeluje do pasjonatów lotnictwa fotografujących maszyny m.in. o publikację zdjęć z opóźnieniem

Karol Kwiatkowski11 marca, 20223 min
Wojsko apeluje do pasjonatów lotnictwa, zajmujących się obserwacją i fotografowaniem wojskowych maszyn, o publikowanie zdjęć z opóźnieniem i bez podawania lokalizacji.

Apel pojawił się w piątek w mediach społecznościowych m.in. na profilu Sił Powietrznych i Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

„Zwracamy się z apelem do pasjonatów lotnictwa zajmujących się spottingiem – jeśli robisz zdjęcia wojskowych statków powietrznych prosimy publikuj je z minimum 24 h opóźnieniem i nie informuje o ich lokalizacji” – głosi wpis.

Spotting to hobby polegające na fotografowaniu lub obserwowaniu obiektów związanych z komunikacją – np. samolotów i lotnisk, ale także m.in. pociągów, samochodów, pojazdów ratunkowych czy jednostek pływających.

Wojsko podkreśla od dawna, a w ostatnim czasie, w związku z trwająca od 24 lutego rosyjską inwazją na Ukrainę szczególnie intensywnie, że każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia czy np. dokumenty przeznaczone wyłącznie do użytku służbowego może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności.

„Prosimy nie publikujcie informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych, danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych” – wzywało kilka dni temu dowództwo generalne.

Udostępnianie materiałów i dzielenie się informacjami na temat żołnierzy ułatwia śledzenie działań armii – zaznaczają wojskowi. Chrońmy dane, zwłaszcza w obecnej sytuacji – akcentuje Sztab Generalny Wojska Polskiego. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *