Müller: budowa Baltic Pipe była kluczową decyzją po wygranych przez PiS wyborach

Karol Kwiatkowski11 marca, 20223 min

Budowa Baltic Pipe była kluczową decyzją po wygranych przez PiS wyborach – ocenił rzecznik rządu Piotr Müller, nawiązując do uniezależnienia się od rosyjskich dostaw i wprowadzania przez UE sankcji dla Rosji.

Wpis rzecznika rządu odnosił do wcześniejszego komentarza wiceministra spraw zagranicznych Pawła Jabłońskiego, który na Twitterze napisał: „Czerwiec 2021. 8 miesięcy temu. Największe kraje UE proponują wspólny szczyt z Władimirem Putinem. Samobójczy dla Unii pomysł blokuje premier Mateusz Morawiecki i przywódcy państw bałtyckich. Polska, Litwa, Łotwa i Estonia oskarżane są o +rusofobię+”. Jabłoński komentował w ten sposób artykuł „Politico”.

„Widać jak wielki mur interesów i powiązań trzeba rozbić w UE, żeby wprowadzać sankcje dla Rosji. Jak wielki opór pokonać, żeby wymusić uniezależnienie od rosyjskich dostaw” – napisał Piotr Müller. „Na szczęście kończy się budowa Baltic Pipe. To była kluczowa decyzja po wygranych wyborach przez Prawo i Sprawiedliwość” – podkreślił.

Baltic Pipe to strategiczny projekt, który ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Gazociąg będzie mógł przesyłać 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m sześc. z Polski do Danii. Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System. Według planów ma zacząć działać 1 października 2022 r. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk