Resort zdrowia opublikował wytyczne o szczepieniach dzieci z Ukrainy

Karol Kwiatkowski10 marca, 20225 min

Wykonanie szczepień ochronnych od dnia przyjazdu do Polski u dzieci z Ukrainy do 19. roku życia, niezaszczepionych przeciwko chorobom zakaźnym, według indywidualnego kalendarza szczepień rekomenduje Ministerstwo Zdrowia w wytycznych opublikowanych w czwartek.

W czwartek resort zdrowia opublikował wytyczne o sposobie realizacji szczepień dzieci z Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym w tym kraju.

Podano, że zgodnie ze stanowiskiem zespołu ds. szczepień ochronnych minister zdrowia rekomenduje wykonanie szczepień ochronnych od dnia przyjazdu do Polski u dzieci do 19, roku życia, niezaszczepionych przeciwko chorobom zakaźnym, według indywidualnego kalendarza szczepień (IKSz). Ma być on ustalany przez lekarza kwalifikującego do szczepienia na podstawie programu szczepień ochronnych (PSO) na 2022 r., z wykorzystaniem szczepionek udostępnianych przez stacje sanitarno-epidemiologiczne.

Podkreślono, że w razie braku szczepień u dziecka rodzice lub opiekunowie „powinni być zachęcani do poddania dziecka szczepieniom ochronnym”.

W wytycznych za priorytetowe wskazano: szczepienie przeciw odrze szczepionką MMR (przeciw odrze, śwince i różyczce) w grupie najmłodszych dzieci w drugim roku życia, szczepienia przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi i poliomyelitis, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B i szczepienie przeciw COVID-19.

Podano również, że osoby pozostające w Polsce ponad trzy miesiące od przekroczenia granicy mają obowiązek wykonania szczepień ochronnych lub posiadania potwierdzenia zaszczepienia zgodnie z obowiązującym PSO na 2022 r. W sytuacji braku dokumentacji medycznej szczepień należy traktować dziecko jako nieszczepione i zalecić wykonanie określonych szczepień.

Z kolei w przypadku dzieci hospitalizowanych o nieznanym statusie szczepienia należy ocenić stan uodpornienia przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby badaniem oceny poziomu przeciwciała anty-HBs.

W wytycznych wskazano, że dokumentacje szczepień dziecka należy prowadzić zgodnie z obowiązującymi zaleceniami, w tym w postaci dokumentowania szczepień ochronnych w formie elektronicznej w e-karcie szczepień.

Poinformowano też, że informacje o wycenie świadczenia i o sposobie rozliczenia za wykonane świadczenia będą przekazane za pośrednictwem NFZ.

Dodano, że resort zdrowia nie zaleca rutynowego wykonywania badań serologicznych w celu ustalenia statusu uodpornienia.

Z informacji przekazanej PAP przez resort zdrowia wynika, że sytuacja dotycząca ewentualnych ognisk zakażeń wirusowych jest stale monitorowana.

„Obywatele Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnych testów przeciwko COVID-19 tak jak Polscy obywatele i widzimy, że to robią” – przekazał PAP w imieniu rzecznika prasowego Jarosław Rybarczyk z biura prasowego resortu zdrowia.

Dodał, że w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie 25 lutego 2022 r. Minister Zdrowia wprowadził możliwość szczepienia przeciw COVID-19 cudzoziemców narodowości ukraińskiej w ramach Narodowego Programu Szczepień.

„Jednocześnie należy podkreślić, że dzieci z Ukrainy, przebywające w Polsce dłużej niż trzy miesiące, zostały objęte obowiązkiem szczepień ochronnych określonym w programie szczepień ochronnych (PSO). Dzieci przebywające przez okres krótszy niż trzy miesiące mogą dobrowolnie poddać się szczepieniom ochronnym określonym w programie szczepień ochronnych jako obowiązkowe dla obywateli RP” – dodał.

Resort podkreślił, że obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do Polski w obawie przed rosyjska agresją, zagwarantowany jest darmowy dostęp do publicznego systemu ochrony zdrowia. (PAP)

autorzy: Szymon Zdziebłowski, Agata Zbieg

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk