Morawiecki podczas spotkania z Trudeau: musimy być silni i zjednoczeni

Magdalena Targańska10 marca, 20225 min

Musimy być silni i zjednoczeni; musimy pracować nad tym, w jaki sposób można faktycznie uniezależnić się od rosyjskiej ropy i gazu, w jaki sposób można doprowadzić do tego, żeby sankcje były skuteczne – oświadczył w czwartek podczas spotkania z premierem Kanady Justinem Trudeau premier Mateusz Morawiecki.

Justin Trudeau w czwartek przebywa z wizytą w Warszawie. Oprócz spotkania z szefem polskiego rządu zostanie też przyjęty przez prezydenta Andrzeja Dudę oraz spotka się z wiceprezydent USA Kamalą Harris, która również przebywa z wizytą w Polsce.

„Spotykamy się w trudnych okolicznościach ze względu na to, co dzieje się w Ukrainie, spotykamy się w takim punkcie zwrotnym, który zdeterminuje przyszłość następnych lat, nawet dziesięcioleci” – powiedział premier Morawiecki witając kanadyjskiego gościa.

Podkreślił, że wraz ze swoimi sojusznikami m.in. w Kanadzie „musimy być silni i zjednoczeni”. „Tacy jesteśmy, gdy rozmawiamy o sankcjach, a także, o tym jak bardzo muszą być one silne po to, żeby Rosja zmieniła swoją politykę, by zatrzymać tę agresję. Wojna i kryzys uchodźczy w związku z tym, co dzieje się w Ukrainie, są czymś naprawdę niewyobrażalnym” – zaznaczył premier.

Morawiecki podziękował także Trudeau za bardzo silne stanowisko i bycie zjednoczonym. „Musimy pracować nad tym, jak w przyszłości działać, w jaki sposób można faktycznie uniezależnić się od rosyjskiej ropy i gazu, w jaki sposób można doprowadzić do tego, żeby sankcje były skuteczne” – wskazał szef rządu.

Justin Trudeau dziękował polskiemu premierowi oraz Polakom za to, że – jak mówił – „zachowujecie się w tak wyjątkowy sposób w tym okropnym kryzysie”. Jak dodał, chodzi o „sposób, w jaki przywitaliście i pomogliście osobom, które uciekają ze swojego kraju, szukając lepszej przyszłości”.

Premier Kanady zaznaczył, że „jest tutaj wiele wyzwań, ale Polacy rzeczywiście stawili czoło temu”. „Mamy długą historię wspierania uchodźców i mamy nadzieję, że jest to tymczasowa sytuacja, że Ukraińcy będą w stanie powrócić, aby odbudować swoje życie i swoje społeczeństwo” – mówił. „Niektórzy pewnie zostaną tutaj i w Kanadzie będziemy na to otwarci” – zapewnił Trudeau.

„Współpraca z Polską była bardzo silna do tej pory, również współpraca w wymiarze wojskowym” – zauważył szef kanadyjskiego rządu. „Polska jest silnym partnerem NATO i stoicie w ramię w ramie z Kanadyjczykami” – zapewnił. „Pokazujemy opór wobec Rosji i musimy nadal silnie potępiać pogwałcenie międzynarodowy prawa i Karty ONZ przez Rosję” – dodał.

„To wielka przyjemność być tutaj dzisiaj z wami. To bardzo ważne, aby Polska i Kanada współpracowały razem, aby wyjść na przeciw wszystkim wyzwaniom związanym z Ukrainą. Cieszę się, że jestem tutaj dzisiaj” – zapewnił premier Kanady.

 

Autor: Daria Kania

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Koszyk