„Cały czas najwięcej osób przekracza granicę na przejściu w Medyce (Podkarpackie) – od 24 lutego do tej pory to 283 tys. osób” – poinformowała w środę PAP rzeczniczka. „Na drugim miejscu z ponad 180 tys. przyjętych uchodźców jest Dorohusk (Lubelskie), a potem Korczowa (Podkarpackie) – to trzy najbardziej oblegane miejsca” – zaznaczyła.
W leżącym najdalej na południe małym przejściu do Polski – w Krościenku (Podkarpackie) – ruch wyniósł 70 tys. osób – dodał.
W tym czasie – do 8 marca na 1,3 mln osób, które łącznie wjechały do Polski z Ukrainy w odwrotną stronę – z Polski na Ukrainę wyjechało 131 tys. osób – poinformowała Michalska.
„Wyjeżdżający z naszego kraju to w przeważającej liczbie Ukraińcy – 111 tys. osób. Wjechało też 10,5 tys. Polaków – prawdopodobnie jadących po kogoś, lub przewożących pomoc humanitarną” – wyliczyła.
Straż nie ma informacji o osobach z Ukrainy, które już opuściły nasz kraj, wyjeżdżając przez wewnętrzne, otwarte granice strefy Schengen. Nie ma tam kontroli, więc nie ma też statystyk ani szacunków.
Rano w środę na Twitterze Straż Graniczna podała, że od 24 lutego, gdy rozpoczęła się rosyjska agresja w Ukrainie, do Polski przybyło łącznie 1,33 mln uchodźców z tego kraju – wśród nich 93 proc. to Ukraińcy. 1 proc. Polacy, a 6 proc. obywatele prawie 100 różnych państw.
W niedzielę 6 marca odprawiono najwięcej osób – 142,4 tys., w poniedziałek 141,5 tys., a we wtorek 125,8 tys. W środę od północy do godz. 7 granicę przekroczyło 33,5 tys. osób. (PAP)
autor: Aleksander Główczewski