Prezydent Zełenski: prosimy o szybszą decyzję ws. samolotów

Magdalena Targańska9 marca, 20223 min

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w środę, że poziom zagrożenia w kraju jest maksymalny i poprosił o podjęcie szybszej decyzji w sprawie dostarczenia Ukrainie samolotów. 

„Jesteśmy wdzięczni Polsce za alternatywę, za gotowość przekazania Ukrainie samolotów bojowych. Jest kwestia logistyki. To w istocie sprawa techniczna, trzeba ją niezwłocznie rozwiązać” – powiedział Zełenski.

Prezydent Ukrainy odniósł się do słów rzecznika Pentagonu Johna Kirby’ego, który stwierdził, że nie widzi rzeczowego uzasadnienia dla polskiej propozycji oddania polskich MiG-ów, Zełenski oznajmił: „Posłuchajcie, u nas trwa wojna, nie mamy czasu na media, na wszystkie te sygnały, to nie jest ping-pong, tu chodzi o ludzkie życie. Jeszcze raz prosimy: decydujcie szybciej!”.

Poziom zagrożenia w kraju jest obecnie maksymalny, ale w ciągu minionych dwóch tygodni Ukraińcy pokazali, że się nie poddadzą – podkreślił prezydent Ukrainy.

„Na zagranicznych partnerach Ukrainy spocznie odpowiedzialność za katastrofę humanitarną, jeśli ukraińska przestrzeń powietrzna nie zostanie zamknięta” – dodał.

Zełenski zaapelował po rosyjsku do rosyjskich żołnierzy, żeby wrócili do swoich domów:

– Macie szansę przeżyć. Prawie dwa tygodnie naszego oporu pokazały wam, że się nie poddamy, bo to jest nasz dom, nasze rodziny i nasze dzieci. Będziemy walczyć, dopóki nie odzyskamy swojej ziemi (…) Możecie się jeszcze uratować, jeśli po prostu odejdziecie – powiedział.

Zełenski zwrócił się także do ukraińskich polityków i ostrzegł ich przed umawianiem się z Rosją:

– Jeśli dotrze do mnie jeszcze jeden sygnał, odpowiedź będzie szybka, jak przystoi w czasie wojny – oznajmił.

 

Źródło: Facebook/PAP

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Koszyk