Rau ws. MiG-ów: udzielamy Ukrainie wszelkiej możliwej pomocy; takiej, jakiej udzielić możemy

Nasza Polska9 marca, 20224 min

Razem z naszymi sojusznikami we wspólnocie transatlantyckiej reagujemy na agresję Rosji na Ukrainę, udzielając jej wszelkiej możliwej pomocy; takiej, jakiej udzielić możemy – powiedział w środę szef MSZ Zbigniew Rau, pytany dlaczego w sprawie MiG-ów wydaliśmy stanowisko bez konsultacji z sojusznikami.

Rau został zapytany w środę na konferencji prasowej z dyrektorem wykonawczym WFP (Światowego Programu Żywnościowego) Davidem Beasleyem o to, dlaczego w sprawie myśliwców MiG-29 wydaliśmy stanowisko bez konsultacji z sojusznikami.

„Polska jest wiarygodnym i odpowiedzialnym członkiem Paktu Północnoatlantyckiego. Razem z naszymi sojusznikami we wspólnocie transatlantyckiej reagujemy na agresję Rosji na Ukrainę, udzielając Ukrainie wszelkiej możliwej pomocy; takiej, jakiej udzielić możemy” – powiedział szef MSZ.

„W kwestii, którą pan poruszył, działamy i będziemy działać także w porozumieniu z naszymi sojusznikami. W tej kwestii też nie zachodzi żadna różnica, gdy idzie o nasz dotychczasowy modus operandi” – dodał Rau.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken, składając wizytę w Europie, powiedział w niedzielę, że Stany Zjednoczone rozważają wysłanie samolotów do Polski, jeżeli Warszawa zdecyduje się przekazać myśliwce Ukrainie.

W reakcji na to szef polskiej dyplomacji podkreślił we wtorkowym oświadczeniu, że polskie władze są gotowe „niezwłocznie i nieodpłatnie przemieścić wszystkie swoje samoloty MiG-29 do bazy w Ramstein i przekazać je do dyspozycji rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki”. „Jednocześnie Polska zwraca się do Stanów Zjednoczonych Ameryki o dostarczenie jej używanych samolotów o analogicznych zdolnościach operacyjnych” – wskazał Rau.

Jeszcze tego samego dnia rzecznik Pentagonu John Kirby odniósł się do polskiej oferty przekazania myśliwców. „Perspektywa myśliwców +w dyspozycji rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki+ startujących z bazy USA-NATO w Niemczech, by wyleciały w kontestowaną przestrzeń powietrzną (…) budzi poważne obawy dla całego Paktu Północnoatlantyckiego. Po prostu nie jest dla nas jasne, by istniało dla tego rzeczowe uzasadnienie” – oświadczył Kirby.

Dodał, że choć rozmowy z Polską i innymi sojusznikami na temat samolotów i związanych z nimi „trudnych wyzwań logistycznych” nadal trwają, to uważa, że polska propozycja jest nie do zaakceptowania.

Składający w środę wizytę w Wiedniu premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że decyzja o przekazaniu myśliwców MiG-29 Ukrainie leży dziś w rękach NATO i Stanów Zjednoczonych. Podkreślił, że decyzja ws. przekazania samolotów musi zostać podjęta jednomyślnie przez cały Pakt Północnoatlantycki. (PAP)

autor: Edyta Roś, Karol Kostrzewa

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk