W Kaliszu otwarto Centrum Integracji Cudzoziemców

W obliczu wojny na Ukrainie i napływu już ponad miliona uchodźców wojennych do Polski zdajemy sobie sprawę, jak ważna jest dobrze zorganizowana pomoc cudzoziemcom – powiedziała w poniedziałek PAP minister rodziny Marlena Maląg w związku z otwarciem Centrum Integracji Cudzoziemców w Kaliszu.

Centrum – jak wyjaśniła w rozmowie z PAP minister rodziny Marlena Maląg, która nie mogła osobiście uczestniczyć w uroczystości otwarcia – ma być kompleksową formą pomocy integracyjnej dla cudzoziemców.

Działalność CIC przy ul. Nowy Świat 13 oparte jest na koncepcji tzw. „jednego okienka” i polega na skupieniu w jednym miejscu różnorodnych usług adresowanych do cudzoziemców. W ramach projektu oferowane będzie wsparcie informacyjne, psychologiczne i prawne, a także kursy językowe i adaptacyjne. Centrum ma być również miejscem wspierającym integrację i wymianę kulturową, ma dać cudzoziemcom możliwość poznania i zrozumienia polskiej kultury oraz lokalnej specyfiki i uwarunkowań.

Zdaniem szefowej resortu najważniejsze jest wsparcie długofalowe i kompleksowe. W ministerialnym programie pilotażowym biorą udział dwa województwa: wielkopolskie i opolskie.

W Wielkopolsce w najbliższych dniach centra rozpoczną swoją działalność także w Lesznie, Koninie, Poznaniu oraz Pile. W woj opolskim powstaje jeden ośrodek.

„Bardzo się cieszą, że Wielkopolska skutecznie wykorzystała zainicjowany przez nasze ministerstwo projekt udowadniając przy tym, że jest tym regionem, który jako jeden z pierwszych będzie kompleksowo wspierać cudzoziemców” – dodała minister.

W oficjalnym otwarciu uczestniczyli m.in. reprezentanci ministerstwa zdrowia, miasta, Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, Zarządu i Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, parlamentarzyści, przedstawiciele służb mundurowych oraz instytucji współpracujących z placówką.

„W obliczu sytuacji, z jaką się mierzymy, cieszymy się z otwarcia w Kaliszu. Centra te powstają ramach projektu „Budowanie struktur dla integracji cudzoziemców w Polsce” w formie pilotażowej. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wyszło z inicjatywą realizacji tych centrów, pozyskując z MSWiA środki w kwocie 6 mln zł. Dodatkowe 2 mln zł to finansowanie w ramach montażu finansowego z budżetu państwa” – powiedziała dyrektor Biura Ministra Rodziny i Polityki Społecznej Grażyna Ożarek.

Zdaniem wiceprezydenta Kalisza Mateusza Podsadnego utworzenie Centrum to słuszna idea. „Musimy pomagać uchodźcom. Na ten moment w Kaliszu już zakwaterowano ponad 260 osób” – oświadczył. Wicewojewoda wielkopolski Aneta Niestrawska podkreśliła, że centrum „będzie pierwszym punktem informacji dla cudzoziemców, którzy przybywają w tym szczególnym czasie”.

„To program pilotażowy, który powstał w nieco innym celu” – dodała członek zarządu województwa wielkopolskiego Paulina Stochniałek. Poinformowała, że chodziło o stworzenie przyjaznego miejsca, w którym wszyscy cudzoziemcy z Wielkopolski znajdą wsparcie, pomoc w szerokim zakresie. „Ostatnie wydarzenia w Ukrainie zmieniły nieco nasze postrzeganie sytuacji. Najpilniejszym zadaniem w tym momencie będzie pomoc obywatelom Ukrainy, którzy uciekają przed wojną. Jesteśmy na to przygotowani” – oświadczyła.

Projekt realizowany jest przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu.(PAP)

Autorka: Ewa Bąkowska

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk