Tusk: „wszystkie ręce na pokład”

Magdalena Targańska7 marca, 20226 min

O maksymalne starania w celu pozyskania środków unijnych, jedność i pomoc uchodźcom zaapelował do rządu przewodniczący PO Donald Tusk. „Wszystkie ręce na pokład ” – wezwał w poniedziałek.

„To, co dzisiaj wydaje się potrzebą chwili, to jak najszybsze odblokowanie przez PiS, przez rząd premiera Mateusza Morawieckiego relacji z Unią Europejską w odniesieniu do środków europejskich. Trzeba dzisiaj podjąć maksymalne starania o wszystkie te środki” – powiedział lider Platformy Obywatelskiej podczas konferencji prasowej.

Wezwał przy tym do zakończenia „wojny”, którą – jego zdaniem – PiS wypowiedział i polskiej praworządności, i Unii Europejskiej. „Gorąco apeluję przede wszystkim do premiera Morawieckiego, prezesa Jarosława Kaczyńskiego, prezydenta Andrzeja Dudy, żeby jak najszybciej odblokowali te środki, które są w naszej dyspozycji, w naszym zasięgu” – mówił lider PO.

„Ja ze swojej strony będę w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin i w Brukseli, i na szczycie w Paryżu zabiegał o to, żeby ze strony europejskiej nie było cienia wątpliwości, że dzisiaj Polska potrzebuje maksymalnej pomocy, wszystkich dostępnych środków, w tym środków dla samorządów” – mówił szef PO.

Według Tuska obecna sytuacja wymaga rzeczywistej jedności. „Dzisiaj dwa hasła, powinny towarzyszyć wszystkim rządzącym, aktywnym publicznie w Polsce: +wszystkie ręce na pokład+ i „wszystkie dostępne środki i pieniądze dla Polski, jak najszybciej+” – oświadczył.

Tusk zaapelował przy tym do administracji rządowej o wsparcie społeczeństwa oraz samorządów udzielających pomocy uchodźcom. „Tu jest mój gorący apel, aby więcej czasu administracja rządowa nie marnowała. Od listopada wiedzieliście, że grozi inwazja. Dzisiaj potrzeba zarówno pieniędzy, jak i bardzo aktywnego działania na rzecz wsparcia ludzi” – podkreślił polityk. Podkreślił, że tylko ostatniej nocy na dwóch warszawskich dworcach kolejowych przyjęto 20 tys. Ukraińców.

„My Polacy w tym porywie serca, w tej wielkiej akcji solidarności z uchodźcami ukraińskimi wytrzymamy na pewno jeszcze długo” – zapewnił. „Ale już dzisiaj po przyjęciu ponad miliona uchodźców widać wyraźnie, że są też granice wytrzymałości i spontaniczne akcje nie zastąpią zorganizowanej akcji rządu i wsparcia. Przede wszystkim wsparcia finansowego i organizacyjnego ze strony władz dla samorządu i dla organizacji pozarządowych” – podkreślił lider PO.

„I tu też gorący apel – warto już zakończyć tę taką zimną wojnę rządu z samorządem” – zaznaczył Tusk. Jak dodał, samorząd został pozbawiony wielu środków, „a dzisiaj potrzebuje ich wielokrotnie więcej”. „Niewykluczone, że uda się także znaleźć środki europejskie, które być może trafią bezpośrednio do samorządu, żeby jak najszybciej mogły one pomóc w tej dramatycznej sytuacji” – powiedział Tusk.

KPO opisuje sposób wydatkowania pieniędzy z unijnego Funduszu Odbudowy. W związku z tym, że KE nie zaakceptowała jeszcze polskiego KPO, Polska nie otrzymała środków z funduszu. KE sprzeciwia się zmianom w polskim wymiarze sprawiedliwości – w tym systemowi dyscyplinarnemu w sądownictwie – jako naruszającym unijne standardy. Ursula von der Leyen postawiła jesienią ub.r. warunek, by w KPO znalazło się zobowiązanie polskiego rządu do likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN.(PAP)

autor: Edyta Roś, Mateusz Mikowski

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Koszyk