Müller: domagamy się pełnego zamknięcia systemu SWIFT dla Rosji

Nasza Polska3 marca, 20224 min

Domagamy się dalej idących sankcji, w szczególności pełnego zamknięcia systemu SWIFT dla Rosji. Niestety niektóre państwa w UE nie dotrzymały słowa i zamknięcia całego tego systemu dla Rosji – okazuje się, że dwa największe banki zostają nadal otwarte – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Müller podkreślił w czwartek w TVP Info, że „trzeba mocno uderzać w Rosję, jeśli chodzi o kwestię sankcji”.

„To w ostatnich dniach na szczęście się zmieniło, sankcje mają dużo szerszy charakter – widać to zresztą w cenie rubla, widać w tym, że giełda rosyjska została zawieszona. Ale teraz i tak domagamy się dalej idących sankcji, w szczególności pełnego zamknięcia systemu SWIFT dla Rosji, bo jak widać niestety niektóre państwa w UE nie dotrzymały słowa, które padło publicznie i zamknięcia całego systemu SWIFT dla Rosji – okazuje się, że dwa największe banki właściwie zostają nadal otwarte. My, jako Polska, głośno to podnosimy, należy te dwa banki odciąć od tego systemu” – podkreślił Müller.

Jak dodał chodzi m.in. o Gazprombank. „Jak sama nazwa wskazuje, to jest bank związany z zasilaniem gotówki, jeżeli chodzi o dostawę surowców” – powiedział.

Jego zdaniem, jest jeszcze sporo ruchów, które można wykonać. „Przede wszystkim chociażby zamknąć Nord Stream 1 i definitywnie zamknąć Nord Stream 2 – nie uruchamiać go. Taka deklaracja byłaby bardzo jasnym sygnałem dla gospodarki rosyjskiej, ale też kolejnym sygnałem, że nie warto inwestować w Rosji” – powiedział rzecznik rządu.

Müller jako dobre ocenił decyzje wielu federacji sportowych. „W tym zakresie, że wyeliminowano drużyny rosyjskie. To być może nie ma takiego znaczenia ekonomicznego, ale ma niesamowicie ważny efekt wewnątrz Rosji. Widzimy, że ci Rosjanie, którzy już mają świadomość tego, co zrobił Putin, rozpoczynają protesty przeciwko dyktatorowi” – powiedział. (PAP)

Autorka: Agata Zbieg

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Koszyk