Niedzielski: system opieki zdrowotnej jest przygotowany na przyjęcie pacjentów z Ukrainy

Nasza Polska2 marca, 202212 min
System opieki zdrowotnej w Polsce jest przygotowany na przyjecie pacjentów z Ukrainy zarówno rannych w wyniku działań zbrojnych, jak i chorych – zapewnił w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

„Mamy przygotowany cały system opieki szpitalnej i opieki w pozostałych częściach systemu dla obywateli ukraińskich, którzy przekraczają naszą granicę” – powiedział minister na konferencji w Warszawie.

Poinformował, że plan zabezpieczenia obejmuje ok. 120 szpitali. „Oceniamy, że mamy w tych szpitalach ok. 7 tys. miejsc, które możemy przeznaczyć na leczenie obywateli Ukrainy” – podał.

To zabezpieczenie, jak zaakcentował, dotyczy zarówno poszkodowanych w wyniku działań zbrojnych w Ukrainie, jak również chorych uciekających przed rosyjską agresją i wymagających pomocy medycznej.

„Przekazaliśmy informację do wszystkich podmiotów leczniczych, że każdy obywatel Ukrainy, bez względu na to, czy wymaga hospitalizacji, leczenia specjalistycznego w trybie ambulatoryjnym, czy pomocy lekarza rodzinnego, ma możliwość uzyskania pomocy” – wskazał Niedzielski. (PAP)

Autorzy: Katarzyna Lechowicz-Dyl, Grzegorz Janikowski

 

Udostępnij:

Nasza Polska

One comment

  • Joanna

    8 marca, 2022 at 9:01 pm

    Do tej pory nie leczyli Polakow z powodu braku mejsc w szpitalach, a teraz raptem mamy wolne miejsca, a co z nadmiarowymi zgonami Polakow?

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *